Search
Close this search box.

Regulátoři v EU se zabývají sporem mezi společnostmi Apple a Epic

Regulátoři v Evropské unii se zabývají rozhodnutím americké technologické společnosti Apple zabránit výrobci videoher Epic Games ve spuštění vlastního obchodu na chytrých telefonech iPhone a počítačových tabletech iPad v Evropě. Evropská komise (EK) dnes podle agentury Reuters uvedla, že požádala Apple o vysvětlení tohoto kroku a zkoumá, zda postup firmy neporušuje pravidla EU.

Společnost Apple ve středu zrušila nový vývojářský účet, který firma Epic vytvořila ve Švédsku ve snaze dostat svou populární hru Fortnite zpět na přístroje iPhone a iPad v Evropě prostřednictvím vlastního obchodu. Firma Epic tak chtěla využít nová pravidla EU známá jako Akt o digitálních trzích (DMA). Ta dnes vstupují v platnost a požadují, aby Apple otevřel svůj ekosystém konkurenci.

Epic tvrdí, že zablokováním vývojářského účtu se Apple zbavil jednoho z největších potenciálních konkurentů pro vlastní obchod App Store. „Je to vážné porušení DMA a ukazuje to, že Apple nemá v úmyslu umožnit skutečnou konkurenci na zařízeních s operačním systémem iOS,“ uvedla firma.

Firmy Apple a Epic spolu od roku 2020 vedou právní spory kvůli 30procentnímu poplatku, který si obchod App Store účtuje u nákupů v mobilních aplikacích, jež si uživatelé jeho prostřednictvím stáhnou. Epic hru Fortnite v létě 2020 vybavil vlastní platební bránou zabudovanou přímo v aplikaci, aby se poplatku vyhnul. Apple následně hru Fortnite z obchodu App Store stáhl.

Apple tvrdí, že právo zrušit vývojářský účet mu poskytly soudy kvůli porušování smluvních závazků ze strany firmy Epic. „Ve světle dřívějších a současných praktik společnosti Epic se Apple rozhodl toto právo využít,“ uvedla firma.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS