Renovace budov má být cesta k úsporám a ekologii

České domácnosti patří v rámci Evropské unie k těm s nejvyššími výdaji, přičemž značnou část tvoří náklady na energie. Podle odborníků by renovace starších budov mohly přinést výrazné úspory, a to údajně až polovinu nákladů na energie, což by údajně mohlo znamenat úsporu až 90 miliard korun ročně. Přesto je podle státu tempo renovací v Česku stále pomalé a nedosahuje úrovně potřebné k dosažení takzvaných klimatických cílů EU, včetně takzvané klimatické neutrality do roku 2050.

Podle Indexu prosperity a finančního zdraví tvoří výdaje na domácnost 26 % z celkových výdajů českých obyvatel, což Česko řadí na 22. místo v EU. Ředitelka aliance Šance pro budovy, upozorňuje, že renovace mohou výrazně snížit zatížení rodinných rozpočtů. „Jsou to právě renovace budov a snížení jejich energetické náročnosti, co může výrazně přispět k menšímu zatížení rodinných rozpočtů,“ uvedla. U některých domácností je renovace dokonce nezbytností, protože více než 8 % obyvatel údajně žije v domech s problémy, jako je zatékání nebo vlhkost.

Starší budovy, zejména ty postavené před rokem 1970, mají často nedostatečné zateplení. Pouze 26 % z nich má zateplené střechy a necelých 40 % zateplené stěny. Naopak novější výstavba po roce 2015 vykazuje mnohem lepší výsledky – zateplené střechy má zhruba 80 % bytů a zateplené stěny více než 90 %. Nejčastěji využívaným opatřením jsou tepelně izolační okna, ale podle ředitelky aliance jsou účinná pouze komplexní energeticky úsporná opatření. „Podrobnému srovnání přínosů jednotlivých energeticky úsporných opatření se věnuje i analýza Česko v datech,“ dodává.

Nejmenovaní odborníci se údajně shodují, že tempo renovací je třeba ztrojnásobit, aby bylo možné dosáhnout cílů EU. V Česku žije více než polovina obyvatel v domech postavených před rokem 1980, přičemž dva miliony bytů nemají zateplené zdi, milion nemá izolační okna a 700 tisícům chybí jakékoli zateplení. Ministr průmyslu a obchodu zdůrazňuje význam spolehlivých dat: „Základem jsou spolehlivá data, která podpoří naši snahu o renovaci budov v Česku a zachytí náš posun. Proto připravujeme velké mapování budov v Česku, které ukáže jak potenciál úspor v budovách, tak možný efekt investic.“

Pro zrychlení renovací je nutné vytvořit motivující prostředí, jak požaduje i Směrnice o energetické náročnosti budov. Ředitelka asociace k tomu dodává: „Je důležité renovace propagovat a zdůrazňovat jejich výhody, ale samo o sobě by to nestačilo. Velkou roli hraje i správně nastavený poradenský systém, zachování kontinuity dotačních programů a jejich přizpůsobování aktuálním potřebám obyvatel.“

Reforma poradenského systému by měla zahrnovat víceúrovňový přístup. Podle místopředsedy Hospodářského výboru je nutné budovat síť základního poradenství, která by zahrnovala digitální technologie, aplikace a kalkulačky. „V další úrovni musí být připraven pro pokročilejší konzultace systém odborného poradenství se zapojením energetických specialistů a projektantů, kteří pomohou zajistit detailní projektovou přípravu a dohled nad realizační fází,“ vysvětluje místopředseda.

Novinkou jsou takzvané renovační pasy, které mají usnadnit plánování renovací. Důraz na komplexní rekonstrukce a maximální úsporu energií klade i redesign dotačního programu Nová zelená úsporám. Místopředseda také zdůrazňuje význam státní podpory: „Z hlediska motivace je velmi důležitá i pokračující státní finanční podpora, především pro nízkopříjmové skupiny. Je také zapotřebí prosazovat myšlenku, se kterou jsem se ztotožnil, že provedené renovace a energeticky úsporná opatření mohou být zároveň vhodným nástrojem pro ušetření peněz v důchodovém věku.“

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS