Search
Close this search box.

Rozvoj umělé inteligence podle expertů značně zvýší spotřebu energie

Rychlý rozvoj umělé inteligence (AI) bude podle odborníků provázet dramatický nárůst spotřeby energie. Píše o tom americký server Yahoo! Finance. Studie Washingtonské univerzity například ukázala, že zodpovídání stamilionů dotazů populárním chatovacím systémem ChatGPT založeným na umělé inteligenci může spotřebovávat zhruba jednu gigawatthodinu denně, což odpovídá energetické spotřebě zhruba 33 000 domácností ve Spojených státech.

To je nicméně podle odborníků pouze začátek. „Současný rozsah využívání AI může představovat jen pouhé procento ve srovnání se situací za dva až tři roky,” uvedl Arijit Sengupta, který je zakladatelem a šéfem společnosti Aible, působící v oblasti umělé inteligence. “Svět kvůli AI skutečně směřuje do opravdu vážné energetické krize, pokud nenapravíme několik věcí,” dodal.

Datová centra se čím dál více přesouvají od jednodušších procesorů zvaných CPU k pokročilým grafickým procesorům, které mají označení GPU. Ty spotřebovávají výrazně více energie, píše Yahoo! Finance.

„GPU budou v následujícím desetiletí jádrem infrastruktury pro AI. A GPU na jeden výpočetní cyklus spotřebují desetinásobek až patnáctinásobek energie ve srovnání s CPU. Jsou velmi energeticky náročné,” uvedl Patrick Ward, marketingový šéf společnosti Formula Monks, která se zabývá poradenstvím v oblasti umělé inteligence.

„Spotřeba energie se bude v globálním měřítku dramaticky zvyšovat, a to prostě kvůli energeticky náročné povaze umělé inteligence,” předpověděl Ward. Upozornil nicméně, že umělá inteligence dokáže být „neuvěřitelně efektivní” v oblastech, ve kterých člověk tolik efektivní není.

Umělá inteligence se v poslední době dostala do centra pozornosti veřejnosti, médií a investorů, mimo jiné díky chatovacímu systému ChatGPT. Společnost OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu. ChatGPT dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na podněty uživatelů.

TZ/ČTK

Zdroj: B2B NETWORK NEWS