Přeskočit na obsah

Simulační hra pro diplomaty a úředníky zaměřená na kyberbezpečnost

Společnost Kaspersky ve spolupráci s neziskovou vzdělávací organizací DiploFoundation vyvinula online simulační hru, která má pomoct diplomatům a dalším kybernetickým profesionálům netechnického zaměření porozumět zákulisním procesům a rozhodování při kybernetickém útoku a naučit je účinně reagovat na mezinárodní úrovni.

Zajištění kybernetické stability vyžaduje schopnost porozumět rizikům a hrozbám v kyberprostoru a také znalost toho, jak jim předcházet, vyhodnocovat je a účinně na ně reagovat. Kaspersky ve spolupráci s organizací DiploFoundation vyvinul bezpečnostní školení založené na hře Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS) se speciálně navrženým fiktivním prostředím napodobujícím kybernetické útoky. Hlavním cílem hry je shromáždit všechny potřebné důkazy a technické informace, aby bylo možné během simulace odpovědět na co nejvíc otázek, včetně toho, co nebo kdo je zamýšleným cílem, jaké techniky se použily, jak závažný je incident a kdo za ním stál.

Účastníci hry hrají diplomaty ve fiktivním světě, v němž čelí útoku na První výbor OSN, který se zabývá otázkami mezinárodní bezpečnosti a stability – včetně kyberprostoru. Během hry se hráči rozhodují pomocí akčních karet, které je vedou buď k co nejpřesnější technické analýze útoku, která pomáhá posbírat kousky skládačky technických důkazů, nebo naopak k větší nejistotě a kybernetické nestabilitě. Stejně jako zodpovědní pracovníci ve skutečném životě mají účastníci hry omezený rozpočet i čas na rozhodování. Musejí pracovat s veřejností a spolupracovat s ostatními bezpečnostními organizacemi nebo interními či externími technologickými experty.

„Pojmy ‚kybernetická‘ a ‚digitální‘ nejsou mezi diplomaty oblíbené. Přesto kybernetické a digitální problémy stále více dominují mezinárodní agendě – v neposlední řadě v oblasti mezinárodní stability a bezpečnosti. Jde zejména o citlivé oblasti, jako je připisování kybernetických útoků straně nebo státu, kde by chybná analýza mohla snadno vést k eskalaci napětí mezi zeměmi. Kyber-diplomati proto potřebují porozumět technologii, která je základem naší moderní společnosti. Navíc se musejí připravit na spolupráci s „novými kyber-diplomaty“ – zástupci průmyslu a občanské společnosti, kteří můžou ovlivňovat mezinárodní vztahy v době rychlé digitalizace a technologického rozvoje. Jaký je lepší způsob, jak toho dosáhnout, než ponořit kybernetické diplomaty do herního cvičení, které simuluje kybernetický incident mezinárodního rozsahu a vysvětluje, co se skrývá ‚pod kapotou‘?“ říká Vladimir Radunović, ředitel kybernetické bezpečnosti a e-diplomacie v DiploFoundation.

TZ

@RadekVyskovsky

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy