Search
Close this search box.

SiPearl oznamuje aktualizované specifikace pro zpožděné procesory Rhea-1

Francouzský návrhář čipů SiPearl aktualizoval svůj procesor Rhea-1, CPU založené na architektuře Arm, které vzniklo z Evropské procesorové iniciativy (EPI) financované EU, aby se podpořil vývoj domácího hardwaru pro napájení superpočítačů. Společnost však potvrdila, že CPU bude výkonnější, než se původně plánovalo, ale termín dostupnosti procesoru byl také posunut z roku 2023 na rok 2025.

SiPearl Rhea-1, který je vyroben pomocí šestinánometrového procesu N6 od TSMC, bude obsahovat 80 jader Arm Neoverse V1, což je nárůst oproti původně plánovaným 72 jádrům Neoverse. Každé jádro zahrnuje dvě 256bitové škálovatelné vektorové rozšíření, která podle společnosti optimalizují využití plochy a energie. Procesor bude také obsahovat čtyři stohy HBM2E (High Bandwidth Memory) pro podporu aplikací s vysokým výkonem, velkými daty a AI inferencí; a čtyři rozhraní DDR5, podporující 2 DIMM (Dual In-Line Memory Modules) na kanál.

Kromě odhalení specifikací Rhea-1 SiPearl oznámil, že se spojuje se společností Samsung Electronics, aby vybavil všechny své procesory Rhea technologií HBM do budoucna.

„V SiPearl jsme nadšeni, že jsme evropským průkopníkem v používání technologie HBM ve spolupráci se společností Samsung Electronics. Kombinace našich vysoce výkonných, nízkoenergetických mikroprocesorových technologií s vestavěným HBM je klíčová pro splnění všech požadavků superpočítačových a AI inferenčních úloh,“ řekl Philippe Notton, generální ředitel a zakladatel SiPearl. „Na rychle rostoucím trhu AI inferencí si myslíme, že náš produkt bude vedoucím řešením pro úlohy inferencí velkých jazykových modelů (LLM), které mimo jiné poskytují vysokou flexibilitu pro změny modelů ve srovnání s aktuálně používanými řešeními.“

Rhea-1 v současnosti napájí první exascale superpočítač EU, Jupiter, který je umístěn ve speciálně postavené budově v kampusu německého výzkumného institutu Forschungszentrum Jülich a provozován Jülich Supercomputing Center (JSC).

Jupiter znamená „Joint Undertaking Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research“.

JEDI (Jupiter’s Exascale Development Instrument), první modul Jupiteru, byl spuštěn v dubnu 2024 a byl zařazen na první místo v nejnovějším vydání seznamu Green500.

V březnu 2024 SiPearl potvrdil, že jeho procesor Rhea-2, který podle společnosti bude vyroben pomocí pokročilejšího procesu než jeho předchůdce, začne být dodáván v roce 2025. Není jasné, zda tento časový plán stále platí vzhledem ke zpožděním s Rhea-1.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: SiPearl

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS