Search
Close this search box.

Síť X, dříve Twitter, chce sbírat biometrická data a záznamy o studiu i práci

Internetová sociální síť X, dříve Twitter, aktualizovala svá pravidla ochrany osobních údajů. Plánuje shromažďovat biometrické údaje uživatelů a také záznamy o studiu a pracovních zkušenostech. Na změnu upozornila agentura Bloomberg. Miliardář Elon Musk, který loni Twitter koupil, na sociální síti X informoval, že jejím prostřednictvím bude možné bez telefonního čísla uspořádat audio i videohovory.

„Na základě vašeho souhlasu můžeme shromažďovat a používat vaše biometrické údaje pro účely bezpečnosti, zabezpečení a identifikace,“ uvádí společnost v aktualizovaných pravidlech. Nedefinuje přitom, co přesně za biometrické údaje považuje. Jiné firmy tento termín používají k popisu údajů získaných z obličeje, očí a otisků prstů.

Společnost X také uvedla, že hodlá shromažďovat informace o zaměstnání a vzdělání uživatelů. „Můžeme shromažďovat a používat vaše osobní údaje (jako vaše pracovní zkušenosti, průběh vzdělání, preference zaměstnání, dovednosti a schopnosti, vaše vyhledávání pracovních míst a podobně),“ stojí mimo jiné v nových pravidlech. Firma tato data hodlá využít při doporučování pracovních míst, personalizaci reklamy či propojování zaměstnavatelů a uchazečů o práci.

Předchozí pravidla, která jsou platná do 29. září, odkazy na biometrické údaje ani na záznamy o studiu a práci neobsahovala.

Firmy provozující sociální média se dlouhodobě potýkají s kritikou uživatelů i regulačních orgánů po celém světě kvůli tomu, které informace shromažďují a jak tyto údaje využívají, například při prodeji personalizované reklamy. Zatím není jasné, jak bude společnost X biometrické údaje shromažďovat ani jak je bude používat. Musk dříve uvedl, že jednou z jeho priorit je zbavit stránky neautentických účtů a získat více uživatelů k používání placené služby ověřeného účtu.

Hromadná žaloba podaná ve Spojených státech v červenci uvádí, že společnost X „nedostatečně informovala jednotlivce, kteří komunikovali (vědomě či nevědomě) se společností Twitter, že shromažďuje jejich biometrické identifikátory z každé fotografie obsahující obličej, která je nahrána na Twitter“.

TZ

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS