Přeskočit na obsah

Síť X žaluje Kalifornii kvůli zákonu ohledně regulace nevhodného obsahu

Americká internetová sociální síť X, dříve Twitter, zažalovala Kalifornii kvůli zákonu, který požaduje, aby firmy podnikající v oblasti sociálních médií zveřejňovaly svá pravidla pro odstraňování nevhodného obsahu, například nenávistných projevů, dezinformací či obtěžování. Informovala o tom agentura AP.

Žaloba tvrdí, že zákon, který vstoupil v platnost před rokem, odporuje prvnímu dodatku americké ústavy, jenž garantuje svobodu projevu. Zákon mimo jiné požaduje, aby sociální sítě dvakrát ročně předložily zprávu o tom, jak řeší nenávistné projevy, rasismus, dezinformace a další problémy. Podle žaloby zákon „nepřípustně zasahuje do ústavně chráněných editačních rozhodnutí firem, jako je X“.

Autor zákona, demokratický poslanec Jesse Gabriel, označil tuto právní normu „za opatření zaměřené čistě na transparentnost, které po firmách jednoduše požaduje, aby informovaly, zda a jak regulují obsah“. „Pokud nemá Twitter co tajit, neměl by mít proti tomuto zákonu žádné námitky,“ tvrdí.

Musk firmu Twitter koupil za 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč) v říjnu loňského roku a podnik od té doby prošel rozsáhlými změnami, včetně změny jména. Výrazně se změnil rovněž systém regulace obsahu. Musk propustil zaměstnance zodpovědné za odstraňování problematického obsahu a obnovil účty, které byly dříve zablokovány například kvůli nenávistným projevům, píše AP.

Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova, někteří kritici však jeho přístup považují za nezodpovědný. Existují výzkumy, podle kterých na síti X po převzetí došlo k vzestupu nenávistných komentářů, a některé vlády síť viní, že dostatečně nereguluje svůj obsah.

Musk, který je rovněž výkonným ředitelem automobilky Tesla, je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 229 miliard dolarů (více než pět bilionů Kč).

TZ

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Efektivní nemocnice 2024

19. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních pojišťoven a nemocnic“, se uskuteční ve dnech 26. – 27.11.2024 v hotelu Clarion Congress v Praze

Číst dále »