Search
Close this search box.

Službu plateb na kontakt si za půl roku aktivovalo půl milionu lidí

Službu platby na kontakt, kdy místo čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví stačí zadat mobilní číslo příjemce platby, si za půl roku od spuštění aktivovalo téměř půl milionu klientů bank. Platbu na kontakt zatím podporuje šest bank, další se zřejmě připojí letos. Informovala o tom Česká bankovní asociace (ČBA).

Za první dva dny od spuštění v polovině listopadu se do služby přihlásilo skoro čtvrt milionu klientů Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky a Raiffeisenbank. V letošním roce se asi zapojí Moneta Money Bank. „Zájem o platby na kontakt byl až překvapivý, do poloviny dubna si své telefonní číslo spárovalo s číslem bankovního účtu přes 490 000 lidí. Přesto je počet transakcí prostřednictvím platby na kontakt poměrně malý,“ uvedl expert pro otázky platebního styku asociace Tomáš Hládek.

Pravděpodobně je to podle něj způsobeno i tím, že lidé jsou dlouhé roky zvyklí na to, že musí vyplnit správné číslo účtu. „A přesto, že banky v mobilních aplikacích nabízejí platbu na kontakt, tak klienti často hledají správné číslo účtu a neuvědomí si, že mohou tu službu využít,“ řekl.

Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím své banky. Čísla jsou registrovaná v České národní bance (ČNB). V registru ČNB je možné uchovávat k jednomu číslu účtu více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více čísel účtů. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Peníze tedy z účtu neodejdou. Platbu na kontakt je možné zadat jen v korunách a minimální částka je jedna koruna, maximální 5000 korun.

Pro poslání peněz lidé vyberou protistranu ze svého telefonního seznamu, ve kterém uvidí, jestli protistrana je do služby zapojená a zda je možné transakci uskutečnit pomocí platby na kontakt. Další výhodou je, že před odesláním peněz se zobrazí název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení, řekl Hládek.

TZ/ČTK

Zdroj: ICT NETWORK NEWS