Search
Close this search box.

Soud nařídil provozovateli Ulož.to zaplatit téměř milion Kč za film Šarlatán

Pražský městský soud nařídil provozovateli serveru Ulož.to zaplatit 976 000 korun distributorovi filmů Cinemart za to, že bez licence umožňoval stahovat z internetu snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Podle právního zástupce Cinemartu Rudolfa Lešky je to první žaloba, která uspěla se žádostí o peněžní náhradu od provozovatele Ulož.to. Ten oznámil, že se odvolá.

„Bylo prokázáno, že na stránkách Ulož.to bylo možné stáhnout dílo, k němuž má práva žalobkyně, a to nejméně od 9. prosince 2020 do února 2023,“ uvedla soudkyně Jana Přibylová. Server, který v té době provozovala společnost petacloud pod svým dřívějším názvem Ulož.to cloud, přitom neměl k uvedenému filmu autorská práva. „Je to první žaloba na peněžité plnění vůči provozovateli úložiště, která byla úspěšná,“ podotkl Leška. V minulosti sice již soudy pravomocně přikázaly Ulož.to, aby znemožnil stahování některých filmů jako Pelíšky či Ostře sledované vlaky, ale o finanční náhradě zatím nerozhodovaly.

Leška očekává, že se nyní přidají další majitelé autorských práv a stejně jako Cinemart budou požadovat odškodné za nelegální šíření svých děl. „Budeme postupovat stejnou cestou a chtít bezdůvodné obohacení,“ potvrdila advokátka Ludmila Kutějová, která zastupuje televizi Prima. Letos v dubnu soud nepravomocně vyhověl Primě, která požaduje, aby server Ulož.to neumožňoval stahování jejího seriálu Zoo. Firma petacloud je navíc od letošního května v exekuci kvůli tomu, že umožňovala nahrávání a stahování dalšího seriálu Primy Duch.

Společnost petacloud s verdiktem nesouhlasí a oznámila, že se odvolá. Soud podle ní nesprávně vyhodnotil právní podstatu věci. „Poskytovatel cloudových služeb žádná díla neužívá, a tedy ani nezasahuje do autorských práv. Tím není naplněna první a hlavní podmínka pro přiznání nároku na vydání bezdůvodného obohacení,“ uvedl člen správní rady petacloudu Jan Karabina.

Soudkyně Přibylová nečekaně rozhodla o okamžité vykonatelnosti rozsudku. Společnost petacloud musí Cinemartu zaplatit do tří dnů po obdržení rozsudku. Soudkyně tím dala zapravdu obavám Cinemartu, že se petacloud bude zaplacení vyhýbat. Firma petacloud přitom podle HN už server Ulož.to neprovozuje, novým provozovatelem je společnost Cloud platform.

Právní zástupce Cinemartu Leška během jednání upozornil na to, že policie začala v polovině června stíhat představitele firmy petacloud. Podle HN je možné, že jsou obvinění ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, za které hrozí až dvouleté vězení a zákaz činnosti ve funkci statutárního orgánu. „Podle mých informací se to týká formálních marginalit při zakládání účetních závěrek,“ uvedl za petacloud Jan Krabec.

TZ

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS