Přeskočit na obsah

Španělský antimonopolní úřad pokutoval kvůli on-line prodeji Amazon a Apple

Španělský antimonopolní úřad (CNMC) dnes vyměřil americkým společnostem Amazon a Apple pokuty v celkovém objemu 194,1 milionu eur (zhruba 4,6 miliardy Kč), a to kvůli omezování hospodářské soutěže v internetovém prodeji zařízení Applu ve Španělsku. Oba podniky uvedly, že se proti rozhodnutí úřadu odvolají.

Firmy v roce 2018 podepsaly smlouvy, které Amazonu zaručují status autorizovaného prodejce přístrojů firmy Apple. Podle úřadu tyto smlouvy zahrnují ustanovení omezující hospodářskou soutěž, která mají ve Španělsku dopad na internetový trh s elektronikou.

„Tyto dvě firmy bezdůvodně omezily počet prodejců výrobků Applu na webu Amazonu ve Španělsku,“ uvedl úřad. V důsledku toho bylo podle CNMC zablokováno více než 90 procent maloobchodníků využívajících web Amazonu k prodeji zařízení Applu. Úřad zároveň dospěl k závěru, že Amazon omezil přístup maloobchodníků z ostatních členských zemí Evropské unie k zákazníkům ve Španělsku.

V důsledku dohody mezi Amazonem a Applem se podle úřadu zvýšily ceny zařízení Applu prodávaných přes internet ve Španělsku. Apple, který vyrábí například populární chytré telefony iPhone, dostal od úřadu pokutu 143,6 milionu eur. Amazonu, který je největším internetových obchodem na světě, úřad vyměřil pokutu 50,5 milionu eur.

Firmy Amazon a Apple nyní mají dva měsíce na odvolání proti rozhodnutí úřadu. „Odmítáme tvrzení CNMC, že Amazon profitoval z vyloučení prodejců z jeho tržiště, protože náš podnikatelský model závisí právě na úspěchu firem prodávajících přes Amazon,“ uvedla mluvčí společnosti Amazon. Podle firmy Apple bylo cílem dohody s Amazonem omezit množství padělaného zboží prodávaného přes internet.

Společnosti Apple a Amazon podobnou kauzu řešily již v minulosti v Itálii. Italský antimonopolní úřad jim předloni vyměřil pokuty v celkové hodnotě přes 200 milionů eur kvůli omezení přístupu některých prodejců výrobků Apple na platformu Amazonu. Loni však tyto pokuty zrušil odvolací soud.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS