Třetina financí bude v tandemu s AI, předpovídá Gartner do roku 2029

Nové typy úzce sdílených pracovních postupů mezi umělou inteligencí (AI) a finančními profesionály v blízké budoucnosti zásadně promění tradiční pracovní role v tomto sektoru. Tvrdí to tak alespoň renomovaná analytická společnost Gartner.

Člověk a stroj jako kolegové ve financích

Renomovaná analytická a poradenská společnost Gartner přichází s velmi zajímavou a pro mnohé možná i překvapivou predikcí. Ta se týká budoucnosti práce a pracovních rolí ve finančních odděleních firem po celém světě. Podle jejich nejnovější analýzy a prognózy budou nové typy úzce sdílených pracovních postupů mezi lidskými zaměstnanci a systémy umělé inteligence v následujících letech stále více transformovat tradiční pracovní role a zavedené způsoby práce v tomto sektoru.

Experti z Gartneru dokonce předpovídají, že do roku 2029 bude až jedna třetina všech zaměstnanců ve finančních týmech a odděleních pracovat na tzv. sdílených pracovních pozicích. V rámci těchto pozic budou za plnění úkolů, dosahování cílů a celkovou odpovědnost jedné konkrétní pracovní role společně zodpovědní jak člověk, tak i pokročilý systém AI. Půjde tedy o úzkou spolupráci a vzájemnou závislost.

Relativně nový koncept sdílené práce podle analytiků Gartneru zásadně mění tradiční pohled na samotnou pracovní pozici. Již totiž nejde o něco, co vykonává a za co je plně zodpovědný pouze jeden konkrétní člověk. Jde spíše o soubor úkolů a odpovědností, které může efektivně vykonávat lidský pracovník a systém AI společně, ve vzájemné synergii a závislosti na úspěšném splnění úkolu.

Amanda Joseph-Little, viceprezidentka a manažerka týmu v rámci Gartner Finance practice vysvětluje, že ve finančním sektoru tyto sdílené pozice budou objevovat ve dvou základních formách či modelech. První je tzv. manažerský model. V něm systém AI vykonává především repetitivní, manuální a datově náročné úkoly (např. zpracování faktur, základní reporting). Člověk pak práci AI aktivně řídí, kontroluje její kvalitu, interpretuje výsledky a zajišťuje její postupné učení a zlepšování v čase. V tomto modelu je člověk závislý na efektivitě a rychlosti AI při zpracování velkých objemů práce.

AI je naopak závislá na lidském dohledu, kontrole správnosti a poskytování zpětné vazby pro zlepšení. Druhým modelem je pak tzv. kompetitivní model. V něm jak člověk, tak i systém AI analyzují stejná data souběžně a často i nezávisle na sobě. Následně pak porovnávají své výstupy a zjištění. Učí se tak jeden od druhého prostřednictvím neustálé zpětné vazby.

Model má za cíl podstatně zlepšit kvalitu a robustnost finálních rozhodnutí. Využívá k tomu kolaborativní pracovní postup a jakousi „zdravou soutěž“ mezi člověkem a strojem. Oba modely sdílených rolí pak podle Gartneru představují pozice s vysokým rizikem, ale zároveň i s vysokým potenciálem exponenciálního dopadu na celkové výsledky a efektivitu podniku.

Obrázek: Pexels

Zdroj: Gartner

Zdroj: B2B NETWORK NEWS