Trh s užitkovými vozy v EU zažil slabý kvartál, diesel ztrácí ale stále dominuje

První čtvrtletí letošního roku bylo pro trh s novými užitkovými vozidly v Evropské unii (EU) podle čerstvých dat poměrně náročné. Registrace lehkých užitkových vozidel klesly meziročně o 12,2 % a u nákladních vozidel byl pokles dokonce 16 %. Mírně si pohoršily i prodeje nových autobusů.

Pokles napříč segmenty, elektrifikace mírně sílí

Evropský trh s novými užitkovými vozidly zažil v prvním čtvrtletí roku 2025 poměrně nepříznivý start do nového roku. Celkové registrace nových vozidel totiž napříč klíčovými segmenty zaznamenaly meziroční pokles. Podle aktuálních údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA), k tomuto negativnímu vývoji přispělo hned několik nepříznivých faktorů.

Mezi nimi asociace zmiňuje především celkové zpomalení ekonomického růstu v regionu EU. Dále pak nižší objem nových objednávek přijatých v předchozích čtvrtletích. A v neposlední řadě také stále komplexní a často se měnící regulační prostředí. To vše vytváří pro firmy podnikající v oblasti dopravy, logistiky a stavebnictví značnou míru nejistoty při plánování obnovy jejich vozových parků.

Nejvýrazněji se tento negativní trend projevil v objemově největších segmentech lehkých užitkových vozidel (dodávek) a těžších nákladních vozidel. Počet nových registrací dodávek v EU klesl v Q1 2025 meziročně o citelných 12,2 %. K tomuto celkovému poklesu přispěly především tři největší evropské trhy. Nejprudší propad přitom zaznamenala Itálie (pokles o 15,2 %). Následovaly ji Francie a Německo (shodně pokles o 10,7 %). Určitou pozitivní výjimkou v tomto segmentu bylo Španělsko. Tam registrace nových dodávek naopak vzrostly o 12,6 %. Registrace nových nákladních vozidel (nad 3,5 tuny) v EU klesly v prvním čtvrtletí ještě výrazněji, a to celkově o 16 %.

Celkem bylo v EU zaregistrováno 72 941 nových nákladních vozů. Pokles byl tažen především propadem v klíčovém segmentu těžkých nákladních vozidel (nad 16 tun), kde registrace klesly o 16,6 %. Segment středně těžkých nákladních vozů (v kaegorii 3,5 až 16 tun) pak klesl o 12,5 %. Důležité je, že v segmentu nákladních vozidel zaznamenaly meziroční poklesy všechny hlavní evropské trhy. Německo a Francie dokonce dvouciferné (-25,4 %, resp. -17,6 %). Významně klesly také registrace ve Španělsku (-12,8 %) a v Itálii (-9,4 %).

V segmentu nových autobusů pak došlo jen k mírnému celkovému poklesu o 1,8 %. Celkem bylo zaregistrováno 8 674 nových autobusů. I zde však byly výsledky na hlavních trzích velmi smíšené. Například Německo hlásí prudký pokles (-15 %), zatímco Francie naopak zaznamenala mírný nárůst (+0,1 %). Některé menší trhy jako Švédsko (+189,9 %) či Řecko (+187,6 %) pak dokonce vykázaly extrémní meziroční růst.

Pokud se podíváme na složení trhu podle typu pohonu, dieselové motory si i v prvním čtvrtletí letošního roku udržely své naprosto dominantní postavení. A to zejména v segmentech dodávek a nákladních vozidel, i když jejich celkový tržní podíl postupně mírně klesá. U nových dodávek tvořil diesel v Q1 2025 stále 82,5 % všech registrací (což je pokles z 84,2 % ve stejném období loni). A to i přesto, že celkové prodeje dieselových dodávek klesly o 14 %. U nákladních vozidel je pak dominance dieselu ještě výraznější. Dieselové kamiony tvořily dokonce 93,4 % všech nových registrací v EU. I zde však jejich celkový objem meziročně klesl o 17,7 %.

Obrázek: Pexels

Zdroj: acea.auto

Zdroj: B2B NETWORK NEWS