Přeskočit na obsah

u-blox dodává ultra kompaktní jednotku GNSS s nízkou spotřebou pro sledování tučňáků v Antarktidě

Americká společnost Cellular Tracking Technologies (CTT), která vyrábí řešení IoT pro sledování divoké zvěře, vyvinula se švýcarským výrobcem modulů IoT u-blox řešení pro sledování kolonie tučňáků na Rossově ostrově v Antarktidě. Společnost byla pověřena americkou organizací na ochranu divoké zvěře Point Blue, aby přišla s IoT trackerem, který by vědcům umožnil sledovat a monitorovat potápění a krmení velké kolonie tučňáků Adélie na Rossově ostrově v Antarktidě.

Tučňák Adélie je jedním z pouhých pěti druhů tučňáků v Antarktidě a pro vědce slouží jako „uznaný indikační druh“, který prokazuje citlivost na změny klimatu a životního prostředí. „Monitorování jejich populace je proto klíčové pro posouzení změn v mořském ekosystému, které mohou být důsledkem změny klimatu a lidských činností, jako je komerční rybolov,” uvádí prohlášení.

Ross Island je „jedno z nejdrsnějších prostředí na Zemi“. Point Blue pověřila CTT, aby vyvinula řešení, které by se vyrovnalo s určitými technickými problémy. „Vědci, kteří se zaměřují na sledování volně žijících živočichů pro účely ochrany v tak odlehlých oblastech, čelí řadě technických problémů, jako je malá velikost tučňáků, jejich rychlost a dlouhá doba strávená pod vodou a nedostatek dostupného připojení.”

Zadání bylo pro „extrémně lehkou a neinvazivní“ satelitní sledovací jednotku, která spotřebovává minimální energii během určování polohy GNSS a přenosů dat, aby se zabránilo „vícenásobné“ výměně baterií. Společnost CTT se obrátila na u-blox, aby pomohla s komponentami pro „jedinečné a udržitelné“ řešení pro monitorování IoT, které lze zabudovat do GPS trackeru CTT (nazývaného Penguin Iridium), který se připojuje k zadní části tučňáka.

Švýcarská firma dodala kompaktní modul GNSS („známý svou ultranízkou spotřebou baterie“) pro zachycení nezpracovaných dat o poloze každého tučňáka a předání výpočtu polohy ze zařízení do své cloudové služby. Takzvaná služba určování polohy CloudLocate šetří „desetkrát více energie“ ve srovnání se standardními určeními polohy na zařízení, uvedl u-blox.

Sledovač CTT musí vysílat pouze 50bajtovou zprávu, aby zachytil důležité informace o poloze v časovém okně přibližně tří sekund – když se tučňák vynoří z vody, aby se nadechl. V prohlášení se uvádí, že CTT použije stejné řešení pro další výzkum a ochranu přírody.

Zdroj: rcrwireless.com

Zdroj: IOT NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS