Search
Close this search box.

Unie vydavatelů z mnoha zemí společně volají po zásadách pro umělou inteligenci

Celkem 26 vydavatelských a novinářských organizací z celého světa, včetně české Unie vydavatelů, zveřejnilo společné prohlášení, v němž volají po přijetí zásad při využívání umělé inteligence (AI). Prezentují se jako představitelé tisíců kreativních pracovníků z mediálního i knižního prostředí a žádají, aby AI při učení se z jejich podkladů respektovala duševní vlastnictví, odkazovala na zdroje použitých informací nebo respektovala pravidla hospodářské soutěže a zákony. Pod dokument se podepsala například Evropská rada vydavatelů (EPC) nebo Světová asociace vydavatelů zpravodajství (WAN-IFRA). O podpisu dokumentu informovala Unie vydavatelů.

„Přestože technologie umělé inteligence přinesou veřejnosti, tvůrcům obsahu, podnikům a celé společnosti značné výhody, představují také rizika pro udržitelnost tvůrčích odvětví, důvěru veřejnosti ve vědomosti, žurnalistiku, vědu a zdraví našich demokracií,“ uvedli vydavatelé v prohlášení.

Hlavními osami požadavků ve čtyřstránkovém dokumentu jsou etika, transparentnost a odpovědnost provozovatelů AI. Vývojáři i provozovatelé AI, kteří svůj software pomocí čerpání dat z již existujících textů učí tvořit nový obsah, by měli respektovat duševní vlastnictví a s ním spojené právní normy. Autoři původních textů totiž do jejich vzniku investovali a jejich vklad by měl být ochráněn, míní vydavatelé.

Dodávají také, že správci AI by měli „zajistit transparentnost, aby vydavatelé mohli vymáhat svá práva v případech, kdy je jejich obsah zahrnut do tréninkových datových sad“, přiřadit obsah původním vydavatelům a přiznat jejich autorství. Upozorňují, že by AI neměla zkreslovat původní díla, pracovat v souladu s lidskými hodnotami či respektovat soukromí a osobní data uživatelů, kteří se rozhodli s AI spolupracovat.

Vedle EPC, WAN-IFRA a české Unie vydavatelů dokument podepsali také vydavatelské organizace z Dánska, Finska, Argentiny, Brazílie, Japonska, Kanady, Kolumbie nebo Jižní Koreje.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS