Search
Close this search box.

UPS: Rozhovor s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric

Lukáš Votrubec, Junior Sales Partners Manager, Schneider Electric, Secure Power Division

Dobrý den, Lukáši. Stejně jako před rokem se dnes setkáváme na Konopišti a vzhledem k tomu, že se blíží bouřka, položím Vám v podstatě tematickou otázku. V ruce máte UPSku. Představte nám, prosím, tento model a dobu, po kterou dokáže zálohovat zařízení například domácnosti nebo firmy.

V letní sezóně výpadky elektrické sítě nastávají častěji. My máme řešení – záložní zdroje napětí APC, které připojená zařízení nejenom chrání v případě nějakých výbojů v sítí, ať už fatálních, nebo i jen nějakých jevů, které se v síti mohou přenášet. Záložní zdroj napětí ochrání připojená zařízení a primárně ty výpadky, které mohou nastat, nahradí ze svých interních olověných baterií.

Naše varianta záložního zdroje napětí 850 VA, dokáže zálohovat běžnou sestavu v domácnosti, jako je domácí centrum, LCD televizor, modem, router, asi na pět minut, přibližně 400 wattů. Většina výpadků, pokud to jsou nějaké výboje v síti, trvá do dvou minut. Jedná se o krátkodobé výpadky, ale záložní zdroj napětí napájí ta zařízení nepřetržitě a zařízení nezaznamenají, že došlo k výpadku, a můžete tak mít nerušený zážitek, ať už z poslechu hudby nebo hraní hry.

Totéž je u sestavy nějakého počítače. Napětí opět standardně 400 wattů dokáže v řádu několika minut bezpečně zálohovat. Je možné připojit i USB port do počítače a záložní zdroj napětí dokáže bezpečně uložit rozpracované aplikace a zařízení vypnout, a ochránit data tímto způsobem.

To jsou možnosti. Samozřejmě variant je v našem portfoliu celá řada a dokážeme zákazníkům nabídnout řešení, které jim bude vyhovovat. Pokud budou potřebovat delší dobu zálohy, máme možnost využít dalších modelů. Primárně jsou modely dostupné a teď v sezoně je klíčové doplnit si v domácnostech a kancelářích tato zařízení a ochránit se tímto způsobem. Přirozeně, tohle je doporučení z mé strany.

Tento model je 850ka, jak jste říkal. Jaký by byl potom další, trochu vyšší model pro domácnost, kdybych chtěl zálohu třeba na 10 nebo 15 minut?

Pro ten výkon, jak jsem zmínil například domácí kino nebo sestavu počítače a příslušenství, má produktová řada Back-UPS Pro různé varianty 950, 1300, 1600 VA. Je schopná delší zálohy i díky tomu, že například ve variantě 1500 VA je možné doplnit záložní zdroj o další externí bateriový box, který rozšíří dobu zálohy až na několik hodin. Takže to jsou další možnosti, jak využít naše široké portfolio, které je k dispozici na trhu.

Vy jste zmínil řadu Back-UPS Pro. Pokud by například firma chtěla zálohu pro 5 počítačů, z nichž každý má 400W, nejsou to notebooky, jsou to PC. Jaké je vhodné firemní řešení? Jaký typ zařízení byste doporučil?

Opět máme v portfoliu široké možnosti nabídky z několika produktových řad, ale primárně je pro tato IT zařízení určená řada Smart UPS. Ta pro provozované IT nabízí možnost až několik hodin doby zálohování nebo jen základních 10 minut. Standardní sestavu v kanceláři – server, diskové pole – 800W každé zařízení, čili do 2 kW výkonu, dokáží záložní zdroje napětí standardně samy o sobě zálohovat 5 až 10 minut v základních verzích. Tedy v případě výpadku napětí po tuto dobu zálohují připojené IT.

Pokud server nebo diskové pole komunikují, záložní zdroj se s nimi může spojit přes náš software a uložit rozpracované aplikace a zařízení bezpečně vypnout, a ochránit tak data zákazníkům a dát jim nějakou přidanou hodnotu navíc. Je to Smart UPS různé varianty. SMX například, řada 2200 VA s externími bateriovými boxy, dokáže pro ty 2 kW nabídnout standardně 30 minut doby zálohy. Když si představíme kancelář, je to bezpečná doba pro uložení a vypnutí, než naběhne nějaký centrální systém zálohování celé budovy, který je řešen většinou přes nějaký dieselagregát. Nebo i pro různé řetězce, například v obchodě, kdy je potřeba dostat zákazníky bezpečně ven, je třeba mít v provozu zabezpečovací zařízení, pokladní systémy, záložní zdroje napětí jsou připraveny po dobu minimálně například 30 minut, na které jsou dimenzovány, a jsou k dispozici pro napájení této klíčové infrastruktury. Následně může naběhnout centrální systém, který zálohuje v případě nutnosti a potřeby dále.

To jsou naše možnosti, které máme v portfoliu k dispozici, do IT pro aktivní prvky. A mimo té zálohy nabízí primárně také ochranu pro ta připojená zařízení, což znamená, že záložní zdroje napětí slouží hlavně jako ochrana proti nepříznivým vlivům, výbojům v síti, které se v rámci letní sezóny mohou vyskytnout mnohem častěji.

Děkuji za rozhovor a přeji hezký den.

Zdroj: RESELLER CHANNEL NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS