Přeskočit na obsah

Ústřední orgány státní správy mají na jednotnou doménu přejít do konce roku 2024

Zvýšení kybernetické bezpečnosti a také uživatelské přívětivosti v komunikaci státu s občany slibuje vláda v souvislosti s chystaným přechodem všech ústředních orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz. Novou adresu získají podle harmonogramu příprav do konce příštího roku. Jednotné budou i domény e-mailových adres státních zaměstnanců. Do konce roku 2023 bude převeden pod doménu gov.cz úřad vlády, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zdravotnictví a také Národní bezpečnostní úřad. Do poloviny příštího roku středně velké ústřední orgány státní správy. Do konce roku 2024 pak velká ministerstva a další velké státní úřady. Harmonogram a jednotná pravidla přechodu pro státní domény počítají s tím, že staré domény zůstanou do roku 2030 a na novou primární subdoménu pod gov.cz budou přesměrovávat. Plán představil vicepremiér pro digitalizaci.

Záměr migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz schválila vláda v lednu, termíny přechodu Bartoš ve středu projednal s ministry. Některé subjekty už své weby na doméně mají – Digitální a informační agentura, Digitální Česko, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad průmyslového vlastnictví nebo Finanční analytický úřad, informovala v tiskové zprávě Erika Stařecká z odboru kabinetu místopředsedy vlády pro digitalizaci.

Dosavadní názvy domén ministerstev a dalších ústředních orgánů byly podle autorů plánu tvořeny nekoordinovaně a výsledkem byly značné rozdíly mezi jejich podobami. „Kromě toho je třeba mít na paměti i to, že se neustále zvyšuje počet phishingových, DDoS a spoofingových kybernetických útoků a občané nemají jistotu, že stránky, na něž vstoupí, jsou skutečně pravé. V neposlední řadě je třeba přizpůsobit se standardům moderních států. Doménu označovanou gov už nyní využívá velká část států Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nedávno dokončil migraci všech státních domén na gov.il i stát Izrael,“ uvedli. Sjednocením domén na gov.cz mají podle nich ve střednědobém horizontu úřady na jednotlivých úrovních ušetřit tím, že nebudou muset plánovat, vytvářet nebo zajišťovat nová pravidla pro své webové a e-mailové domény, nebudou muset pro nové systémy využívat placené nové domény druhého řádu a nebudou muset provozovat vlastní veřejnou DNS infrastrukturu.

Vláda ve středu schválila také záměr zákona o správě dat, který určí přístup k datům ve správě státní správy. Otevřená jsou automaticky přístupná všem, další si lze vyžádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím a posledním typem je interní sdílený datový fond, takzvané neveřejné informace. Úřady mají prostřednictvím připravovaného zákona dostat povinnost data třídit, aby přesně věděly, jaká spravují, a sdílely je. Pravidla mají také umožnit například výzkumníkům, aby mohli těžit z neveřejných, příslušně upravených dat.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS