Přeskočit na obsah

V Dukovanech armáda ukázala možnosti posílení ochrany elektrárny proti dronům

U Jaderné elektrárny Dukovany armáda ve spolupráci s firmami českého obranného průmyslu ukázala možnosti posílení ochrany elektrárny proti dronům a jiným bezpilotním prostředkům. Dnešní prezentací komplexního systému vyvrcholilo dvoudenní armádní cvičení zaměřené na ochranu vzdušného prostoru Dukovan.

Odborníci na šesti ukázkách demonstrovali, jak by bylo v případě potřeby možné dron na hranici chráněného prostoru detekovat, převzít jeho řízení, donutit přistát, případně zlikvidovat přenosným protiletadlovým raketovým systémem. Prakticky vytvořili vzdušný štít kolem elektrárny. Systém případně dokáže také lokalizovat vzdáleného pilota dronu.

„Je třeba, abychom sledovali trendy, jak trendy v oblasti hrozeb tak zejména z našeho pohledu ochránců technické prostředky, které nám umožňují proti těm novým aktuálním hrozbám se chránit,” řekl Daniel Rous, ředitel útvaru Ochrana skupiny ČEZ. Doplnil, že se dnešní ukázky týkaly nejmodernějších prostředků z výzbroje armády. Podotkl, že řada dalších záležitostí podléhá utajení.

Důležitou roli měl armádní taktický komunikační prostředek Starkom, který může sloužit i při ochraně proti dronům. Je to jeden z nejmodernějších ochranných systémů ve střední Evropě, uvedla elektrárna. Michal Peterek z 53. pluku průzkumu a elektronického boje ČTK řekl, že systém Starkom má armáda od minulého roku.

Elektrárna Dukovany zatím průnik dronů řešit nemusela. Vzhledem k mezinárodní situaci to je ale aktuální téma, uvedl Rous. Připomněl důležitou úlohu dronů ve válce na Ukrajině a aktuálně i v Izraeli. „Kde opět ty létající prostředky měly poměrně velmi významné slovo, ať už se jednalo o bezpilotní prostředky, drony nebo různé paraglidy,” řekl.

České jaderné elektrárny jsou podle Rouse zabezpečené proti útoku ze vzduchu pásmem bezletového provozu i technickými a organizačními opatřeními. Jsou také pod ochranou vzdušných sil armády. „Stejně tak Policie České republiky, která je trvale přítomná v obou jaderných elektrárnách, má síly a prostředky určené k eliminaci jakéhokoliv útoku,” uvedl. Bezletová zóna nad elektrárnami má průměr čtyři kilometry.

Před třemi lety informovala firma ČEZ o tom, že v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nechala nainstalovat laserový systém, který chrání prostor proti dronům a jiným hrozbám ze vzduchu.

TZ

Foto: Starkom/archiv 53. pluku

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy