Search
Close this search box.

V Evropě klesají investice do umělé inteligence, v USA výrazně rostou

V Evropě klesají investice do podniků s umělou inteligencí (AI), ve Spojených státech naopak výrazně rostou. Uvádí to analýza společnosti PitchBook pro německý deník Handelsblatt. Evropa v investicích do AI nadále zaostává navzdory slibným start-upům jako StabilityAI z Londýna nebo DeepL z Kolína nad Rýnem.

V USA se v první polovině tohoto roku uzavřelo 1129 obchodů s rizikovým kapitálem v oblasti AI a strojového učení. Odpovídající start-upy získaly 30,8 miliardy dolarů (666 miliard Kč). To je zhruba dvojnásobek proti druhému pololetí loni, kdy to při 1249 transakcích bylo 15,6 miliardy USD.

V Evropě je situace jiná. V první polovině letošního roku se tam uzavřelo 646 transakcí za 3,7 miliardy dolarů. Nejenže do AI proudilo výrazně méně peněz než v USA, ale tempo investic v Evropě se letos dokonce zpomalilo – ve druhé polovině loňského roku se ještě uzavřelo 761 transakcí za 4,6 miliardy dolarů.

Fakt, že evropské start-upy disponují méně penězi, není ale nic nového, píše Handelsblatt. Problematické je spíše to, že financování se snižuje právě v letošním roce, kdy se zájem o AI prudce zvýšil, místo aby objem financování výrazně vzrostl jako v USA.

„Evropa stále více zaostává, pokud jde o téma budoucnosti AI,“ říká Brendan Burke z analytické společnosti PitchBook.

Skutečnost, že se slabší investiční aktivita v Evropě letos ještě zhoršila, je podle Burkeho způsobena „rostoucím efektem technologických gigantů“. Mnoho start-upů zaměřených na umělou inteligencí totiž založili bývalí zaměstnanci společností, jako je Google, Apple či Meta Platforms. Tyto technologické firmy také záměrně investovaly do slibných start-upů, aby jejich vývoj využily pro interní výzkum.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS