Přeskočit na obsah

V některých zemích je zakázáno kontaktovat dlužníka za účelem vymáhání pohledávek z jiné země

Pokud vám někdo dluží peníze v jiné zemi, tak si dejte pozor, komu svěříte vymáhání. V některých zemích se také můžete dostat do problému.

Bývá zvykem, že v případě soudního zahraničního sporu je nejlepším řešením, když se věci ujme místní právník, který je znalý místního práva a tamních poměrů. Při mimosoudním vymáhání zahraniční pohledávky ovšem často věřitel svěří svůj případ agentuře či právníkovi, který není ze země dlužníka. A to může být problém.

„Tato praxe je například zakázána v Belgii. Pokud vaše společnost není registrována u příslušného belgického ministerstva (Federal Public Service Economy), pak nemůžete v Belgii vykonávat inkasní činnost,“ uvádí Ladislav Procházka, CEO DC GROUP, která patří do největší sítě inkasních kanceláří TCM Group International a řeší pohledávky ve 148 zemích.

V belgické legislativě je uvedeno, že všechny agentury pro vymáhání dluhů, ať už belgické nebo zahraniční, se musí zaregistrovat u Federal Public Service Economy, než budou moci provádět činnosti smírného vymáhání dluhů, přičemž činnost smírného vymáhání pohledávek je uvedena jako jakákoli činnost prováděná společností, která spočívá v smírném vymáhání nezaplacených dluhů jménem třetích stran, jakož i smírné vymáhání pohledávek postoupených za úplatu. „Inkasní agentura, která není registrována u Federal Public Service Economy, nemá právo psát spotřebiteli nebo ho kontaktovat,“ dodává Procházka.

Než se tedy pustíte do vymáhání své pohledávky svépomocí, ujistěte se, že dodržujete mezinárodní legislativu.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS