Přeskočit na obsah

V Praze žije asi o 200 000 lidí víc než podle ČSÚ, ukazují data od operátorů

V Praze reálně žije asi o 200 000 lidí a v Brně o 60 000 lidí víc než podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), vyplynulo z analýzy geolokačních dat od operátorů, které získalo ministerstvo vnitra. Představitelé ministerstva to uvedli na prezentaci v Praze. Změny podle úřadu souvisejí například s dojížděním za prací či studiem, kdy se lidé nevracejí každý den domů, ale způsobuje je i nenahlášení změn bydliště do evidence obyvatel.

ČSÚ udává v Praze ke konci minulého roku 1 357 326 obyvatel, v Brně-městě loni v polovině roku 392 025 osob. „Podle geolokačních dat dlouhodobě v Praze žije přibližně o 200 000 lidí víc, než je oficiální počet obyvatel dle ČSÚ,” uvedlo vnitro. V Brně je podle dat operátorů počet rezidentů asi o 60 000 osob vyšší, ukázala data.

Největší rozdíl ukazují data v Olomouci, kde je proti statistikám o 20 procent rezidentů více. Naopak v Ústí nad Labem reálně pobývá o 9000 lidí méně, než je oficiální počet obyvatel města. Podobné rozdíly se podle vnitra týkají téměř všech větších měst strukturálně postižených regionů Ústeckého, Moravskoslezského či Karlovarského kraje, rozdíly dosahují řádově deseti až 20 procent.

Na rozdíl od dat ze sčítání obyvatel ukazují údaje od operátorů plasticky, jak rostou počty lidí v obci v různých dnech v týdnu či v částech každého dne. Nejsilnější vazby při dojíždění ukázala data v okolí Prahy, Brna a Ostravy. Nejvýraznější vztah je mezi Prahou a Kladnem, odkud do hlavního města míří 9 000 lidí denně, řekl novinářům ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy David Sláma.

Zajímavostí na jihu Moravy podle vnitra je, že nejvýraznější vztah je mezi Brnem a Modřicemi, nicméně víc lidí míří z Brna do Modřic než naopak. „To ukazuje, že obce u Brna jsou už de facto součástí města,” uvedlo ministerstvo vnitra.

Extrémní rozdíly mezi počtem obyvatel v určitou dobu data ukazují v některých centrech cestovního ruchu a lázeňství. Například ve Špindlerově Mlýně bývá v pondělí kolem 07:00 zhruba 2 400 osob, v neděli ve stejnou dobu jich je 5 800. V obci Křivoklát je v pondělí odpoledne 520 osob, v neděli 1 150. V Praze bývá ve čtvrtek v poledne reálně 1 436 000 osob, v neděli ráno 1 070 000 a v neděli večer 1 227 000.

Oblasti, ve kterých se lidé reálně pohybují, se podle vnitra příliš neliší od správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Lidé se tedy skutečně nejvíc pohybují ve svém správním obvodu. Výjimky identifikoval úřad v několika případech, kde nejde o přirozené vazby pro dojíždění. Jmenoval například Mladou Boleslav a Doksy, Jičín a Lomnici nad Popelkou, Čáslav a Třemošnici, Dačice a Jemnici či Odry a Fulnek.

Data vycházejí z údajů o poloze SIM karet, které se pravidelně hlásí nejbližšímu vysílači. Analýzou záznamů v delším časovém období lze mapovat pohyb populace a dopravní chování lidí. Vnitro si slibuje, že veřejná správa by díky datům mohla lépe rozložit své služby a úřady. Ministerstvo vnitra data od operátorů nakoupilo ve veřejné zakázce z fondů EHP a norských fondů.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS