Přeskočit na obsah

Valná hromada ČEZ schválila rekordní dividendu 145 korun za akcii

Valná hromada energetické skupiny ČEZ schválila rekordní dividendu ve výši 145 korun za akcii, tedy z téměř celého loňského očištěného zisku 78 miliard korun. Stát z toho dostane 54 miliard korun. Potvrzeno bylo také současné složení dozorčí rady společnosti. Celkově jednání hromady trvalo 14 hodin. Po více než desetihodinovém projednávání zpráv představenstva a dozorčí rady firmy, které bylo dosud v historii valných hromad společnosti nejdelší, nabral další průběh rychlejší spád. Jednání valné hromady tak skončilo krátce před 23:00. Do Kongresového centra v Praze dorazilo více než 700 akcionářů.

Hlasování o dividendě bylo nejvíce očekávaným bodem valné hromady ČEZ. Akcionáři se zabývali dvěma návrhy. Nejprve odmítli návrh představenstva na vyplacení dividendy ve výši 117 korun za akcii, tedy 80 procent z loňského zisku. Posléze schválili návrh, který za stát podalo ministerstvo financí. Jde o historicky nejvyšší dividendu, kterou společnost vyplatí. Dosud nejvyšší byla 53 korun na akcii v roce 2009.

Valná hromada ČEZ řešila také složení dozorčí rady. Potvrdila v ní jako řadové členy bývalého šéfa Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislava Košťála a advokáta Václava Kučeru, který v minulosti zasedal v dozorčí radě Pražské plynárenské. Oba zasedají v radě už od loňského listopadu, zatím však byli jen náhradními členy. Navrhlo je ministerstvo financí. Žádné změny valná hromada v dozorčí radě neprovedla, jedno místo tak dál zůstává volné.

Nejdelším bodem jednání tak byl hned ten první, který byl věnován zprávám orgánů společnosti. Akcionáři při něm položili kolem 130 dotazů, nejčastěji na tzv. rozdělení části skupiny ČEZ, jejího rekordního zisku v loňském roce, přístupu firmy k takzvané windfall tax z nadměrného zisku nebo plánů společnosti do budoucna.

Valnou hromadu před polednem přibližně na deset minut přerušili aktivisté z hnutí Greenpeace. Protestovali proti prodloužení těžby v lomu Bílina, které získaly Severočeské doly ze skupiny ČEZ od báňského úřadu do roku 2035. Po pár minutách aktivisté za doprovodu policie opustili v poklidu jednací sál.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent a dosáhly 288,5 miliardy korun. Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS