Search
Close this search box.

Vědci přišli na způsob, jak mohou útočníci zachytit lidskou řeč z fotografií na chytrých telefonech

Moderní chytré telefony umožňují uživatelům odebrat přístup aplikací k mikrofonu. To však již nemusí k ochraně před možným odposlechem stačit. Vědci totiž objevili způsob, jak lze extrahovat zvuk z videí bez zvukové stopy nebo dokonce z fotografií.

Většina moderních fotoaparátů používá systém stabilizace obrazu. Ten funguje na principu pružin, které drží objektiv fotoaparátu v kapalině, zatímco elektromagnet pohybuje objektivem fotoaparátu, aby se snížilo celkové chvění při pořizování snímku. Právě tato funkce zároveň umožňuje zachycení zvuku, jelikož pružiny držící objektiv při odrazu zvuku mírně vibrují.

Moderní fotoaparáty navíc nesnímají všechny pixely obrazu najednou, ale řádek po řádku, celkem až stotisíckrát, čímž se zvyšuje početnost těchto vibrací a to následně umožňuje zesílení zachyceného zvuku. Pomocí strojového učení je pak možné rozpoznat i lidskou řeč nebo konkrétní slova.

K tomu výzkumníci použili software Side Eye, který dokázal rozpoznat pohlaví z hlasu s přesností 99,67 %, identifikovat konkrétní osobu s přesností 91,28 % a rozpoznat vyslovené číslice s přesností 80,66 %. Výzkumníci rovnou navrhli také ochranný mechanismus, který spočívá v použití silnějších pružin v kamerách nebo náhodném způsobu snímání pixelů.

Zdroj: NÚKIB

Obrázek: Freepik

Zdroj: ICT NETWORK NEWS