Přeskočit na obsah

Většina Čechů platí na dovolené kartou, telefonem nebo hodinkami

65 % Čechů, kteří plánují zájezd do zahraničí s cestovní agenturou, si ho koupí online. Ještě více (67 %) je těch, kteří si při samostatném cestování kupují na internetu ubytování. 79 % Čechů, kteří se letos chystají na dovolenou do zahraničí, zde plánuje platit kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami a dva z pěti Čechů plánují na své zahraniční dovolené utratit mezi 5 000 až 14 000 Kč za osobu – to vše podle nejnovější studie Visa CEE Travel and Payment Intentions 2023, která zahrnuje osm trhů střední a východní Evropy, včetně ČR.

S rozvojem e-commerce jsme ochotnější nakupovat nejrůznější produkty a služby online. Není tedy překvapením, že online platíme i za dovolené. 85 % nezávislých cestovatelů z ČR nakoupí určitou službu spojenou s cestováním online: 67 % tak nakoupí ubytování, třetina transport a 18 % vstupné a další výlety na dovolené. V místě dovolené platí Češi kartou nebo digitální peněženkou nejčastěji za dopravu (84 %), volnočasové atrakce (76 %) a ubytování (71 %).

Průzkum Visa ukazuje, že 65 % Čechů si zájezdy do zahraničí kupuje online, prostřednictvím webových stránek cestovní kanceláře nebo platforem sdružujících nabídky více cestovních kanceláří. 63 % těchto turistů zaplatí za svůj nákup kartou nebo digitální peněženkou. Dovolenou online nejčastěji nakupují Chorvaté (78 % zákazníků cestovních kanceláří zde nakupuje online), Slováci (76 %) a Slovinci (74 %).

Češi chtějí jezdit na dovolenou do zahraničí navzdory inflaci

38 % dotázaných Čechů plánuje letos vycestovat na dovolenou do zahraničí. Dva z pěti Čechů plánují utratit za zahraniční dovolenou 5 000 až 14 000 Kč na osobu, přičemž průměrná délka cesty je 8 dní.

55 % těch, kteří plánují vyrazit do zahraničí, nemá v úmyslu tyto plány zrušit, i když inflace zůstane vysoká a životní náklady nadále porostou. Nicméně téměř polovina Čechů (47 %), kteří se chystají do zahraničí, by v takovém případě pravděpodobně hledala ekonomičtější možnosti ubytování a 38 % by zvažovalo zkrácení své cesty.

Pro 71 % Čechů nemá geopolitická situace vliv na jejich plány na dovolenou v zahraničí, zatímco třetina z nich prohlašuje, že letos konečně vyrazí na cestu, kterou dříve odložili kvůli pandemii. To platí zejména pro starší věkovou skupinu respondentů (55-65 let).

Češi jako cíl své dovolené nejčastěji uvádějí Slovensko (19 %), Chorvatsko (18 %), Rakousko (17 %), Itálii (16 %) a Řecko (15 %). Mají jednoduše v úmyslu si odpočinout a spojit poznávání památek s relaxací. Více než čtvrtina Čechů (27 %) plánuje strávit dovolenou v zahraničí aktivně, turistikou a sportem.

Češi volí více krátkodobých dovolených

Více jak polovina Čechů (62 %), kteří plánují zahraniční dovolenou, chtějí letos vyrazit do zahraničí alespoň dvakrát, kdy ve většině případů bude druhý výlet trvat pouze 1-2 dny. Jedná se především o výlety do měst, které jsou oblíbené zejména mezi mileniály a generací Z. Obzvláště při těch se mohou osvědčit platby kartou, chytrým telefonem nebo chytrými hodinkami. V Londýně lze jízdné ve veřejné dopravě platit pouze digitálně a ve Švédsku, které je považováno za nejvíce bezhotovostní zemi na světě, mohou být digitální platby jedinou možností v mnoha kinech, restauracích i obchodech.

Bezpečné a pohodlné platby na dovolené

Kromě klasických platebních karet může být Visa využita i na digitálních zařízeních, jako jsou chytré telefony nebo hodinky. Tyto digitální platby jsou mezi turisty ze všech zemí střední a východní Evropy, které se zúčastnily průzkumu, nejoblíbenější. Česko se k tomuto trendu hlásí také. 79 % Čechů plánuje v zahraničí platit kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami.

58 % Českých „dovolenkářů“ plánuje k placení v zahraničí použít stejnou platební kartu, jakou využívají doma, 17 % použije jinou, a stejné procento plánuje platit pomocí svého chytrého telefonu nebo hodinek. Někteří lidé si před dovolenou vymění platební karty a raději v zahraničí platí jinou kartou, než kterou používají doma. Necelá třetina Čechů (30 %), která v zahraničí používá jinou platební kartu, používá tu, která je propojena s jejich multiměnovým účtem. Tři čtvrtiny obyvatel střední a východní Evropy cestujících do zahraničí se o způsobu placení na dovolené v zahraničí rozhodnou ještě před svým odjezdem.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy