Search
Close this search box.

Vodafone přešel na internetový protokol IPv6

Operátor Vodafone zavedl ve své mobilní i pevné internetové síti protokol IPv6, který umožňuje registraci výrazně většího množství internetových adres. Adresy ve starším protokolu IPv4 jsou již totiž téměř vyčerpané. Vodafone to uvedl v tiskové zprávě.

Konkurenční O2 využívá IPv6 už několik let. Má jej implementovaný v pevné i mobilní síti. T-Mobile se zatím omezil jen na část infrastruktury. „Jde o poměrně nákladnou záležitost, která se na samotné uživatelské zkušenosti významně neprojeví. U implementace do celé transportní sítě průběžně analyzujeme efektivitu, rizika i návratnost investice,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Internetový protokol (běžně nazývaný IP) je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založený, byla po celém světě stejná. IP adresa je základním identifikátorem každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale dostávají IP adresu i jiná zařízení, která se připojují k internetu, ať už jde o mobilní telefon, tablet, televizor a podobně. IP adresu má přidělenou také každý webový server.

IPv4 adres je pro celý svět k dispozici 2^32, tedy přes čtyři miliardy. Tolik jednotlivých zařízení se může připojit k internetu, ovšem lidí je v současnosti osm miliard a zařízení připojených k internetu ještě více. Proto stará verze IPv4 zdaleka nestačí. IPv6 adres je k dispozici 2^128, což je přes 340 sextilionů (číslo 34 a za ním 37 nul).

„Kvůli tomu se začal ve světě používat protokol IPv6. Tím se zajistilo, že se k internetu mohou připojovat další a další zařízení. Naše sítě jsou na tento nový standard nyní připravené a zákazníkům budou naše služby fungovat tak, jak jsou dosud zvyklí. Výhodou pro nás i pro zákazníky je to, že se v budoucnu nestane, že by jim nefungovala část stránek na internetu,“ uvedl ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu Slavomír Slanina.

Podle výkonného ředitele doménového sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa je třeba přijmout fakt, že pokud budou klíčoví operátoři a významné organizace zavádění IPv6 ignorovat, nebude se moci internet dále rozvíjet. „Zavedení IPv6 v moderní síti takto významného operátora je jasným signálem pro další hráče internetového ekosystému, kteří s tímto krokem zatím otálejí. Doufám, že se brzy rozhodnou i další organizace a nabídnou svým zákazníkům internet budoucnosti, tedy možnost připojení přes IPv6,“ dodal.

TZ

Obrázek: networkacademy.io

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS