Přeskočit na obsah

Výrobce stavebnin Wienerberger zastaví výrobu, není poptávka

Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, odstaví v zimě na dva až tři měsíce všechny své výrobní závody. Příčinou je nižší poptávka. V Hranicích na Moravě, kde vyrábí střešní krytinu, propustila 24 lidí, počet směn tam snížila ze čtyř na tři. Firma také omezí investice a čeká menší tržby než loni. ČTK to řekl generální ředitel firmy Kamil Jeřábek. Již v říjnu firma oznámila, že odstavila závod v Týně nad Vltavou, odkud propustila 35 z 54 zaměstnanců. Loni měla firma tržby 4,8 miliardy Kč. Jediný závod, který v zimě neodstaví, bude cihelna v Kostelci nad Orlicí, uvedla firma v tiskové zprávě.

Firma měla loni 900 zaměstnanců, letos jich 59 propustila. „Byznys ve zdicím materiálu je závislý na rodinných domcích, bytových domech a ten propad se ukázal jednoznačně v návaznosti na objem hypoték. Nás se to jako významného hráče na trhu dotklo. Objem, který od nás trh dnes bere, je tak významně menší, že jsme na to museli reagovat. V Hranicích na Moravě jsme museli omezit jednu šichtu, ze čtyř šicht jsme přešli na tři. V cihlařině se vždycky přes zimu odstavovaly výrobní závody. My teď odstavujeme všechny naše výrobní závody,” řekl ředitel.

Zaměstnanci budou při odstávkách pracovat na údržbě závodů. Když bude hotovo, budou pak doma, na překážkách na straně zaměstnavatele, dodal ředitel. Do režimu dlouhodobé odstávky se dostal výrobní závod v Týně nad Vltavou.

Zimní dvou až tříměsíční odstávka znamená plánované přerušení provozu spojené s nutnou technologickou odstávkou zařízení, jež souvisí s údržbovými pracemi. „Jedná se o běžnou praxi, která byla v posledních letech narušená vysokou poptávkou po stavebních materiálech. Bez nutné odstávky pojede nadále Cihelna Kinský v Kostelci nad Orlicí, kam společnost Wienerberger letos investovala přes 100 milionů korun do linky na výrobu broušených cihel a technologickou odstávku má již za sebou,” uvedla firma odpoledne v tiskové zprávě. Jde o závod se 40 zaměstnanci.

Firma také hledá, kde ušetřit náklady. Loni jí stouply meziročně kvůli cenám energií, hlavně plynu, o 40 procent. Pro příští rok omezí investice. V nejbližší době začne firma budovat solární elektrárny pro závody Stod, Jezernice a Novosedly. Jejich společný výkon bude 3,5 megawatthodiny, náklady kolem 100 milionů Kč.

Pokles poptávky se podle ředitele nyní zastavil. „Očekáváme, že zlepšení prodejů přijde v druhé polovině příštího roku. Průzkumy ukazují, že lidé mají velký zájem stavět, jen cena peněz je dnes tak vysoká, že to teď nechtějí zaplatit,” řekl ředitel. V ČR podle něj chybí až 400 000 bytů.

Největší prodejci stavebnin v Česku, které ČTK oslovila, letos očekávají meziroční pokles tržeb až o pětinu. Důvodem je propad poptávky po stavebních materiálech v souvislosti s drahým financováním staveb a také pokračující pokles cen některých materiálů. Firmy počítají s tím, že budou muset v příštím roce přijít s řešením jak snížit náklady, ale zároveň se připravit na oživení trhu. Pro většinu společností byly loňské tržby za prodej a služby rekordní.

Firma Wienerberger měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,87 miliardy Kč. Meziročně stouply o 20,5 procenta. Zisk po zdanění stoupl o 68,9 procenta na 1,32 miliardy Kč. Výsledkově to byl pro firmu jeden z nejlepších roků. Zájem o materiály loni mnohonásobně převyšoval výrobní kapacity. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Wienerberger měl loni kolem 900 zaměstnanců. V roce 2019 dokončil fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin. Je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel, kótovaného na burze. V ČR má sedm cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny. Roční prodej Wienerbergeru je asi 11.000 domů a 15.000 střech. Výrobní kapacita firmy Tondach ČR přesahuje 50 milionů pálených střešních tašek.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS