Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Ekonomika potřebuje investice do výzkumu
„Když nemá stát prostředky na investice do vědy a výzkumu, bylo by logické, kdyby v této oblasti podpořil firmy. V České republice ale bohužel neumíme využívat daňovou podporu na tuto oblast. Přitom ve světě jde o oblíbený nástroj s rostoucím trendem.“ Popsal v úvodu kongresu jednu z cest pro posílení české ekonomiky ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Právě do prostředí výroby společnosti Contipro, která má na kontě na 120 celosvětových patentů a její roční provozní náklady na výzkum jsou 150 milionů korun a další bezmála milion investuje do studijních materiálů a miliony do zařízení, nechal nahlédnout její zakladatel a vědec Vladimír Velebný v rozhovoru s moderátorem Danielem Stachem.
Na globální vrchol ve svém oboru, výrobě kyseliny hyaluronové, firmu podle slov zakladatele přivedl absolutní důraz na kvalitu, a to nejen produktu, ale i služeb a v jednání s klienty. V rámci konkurenčního boje se Contipro vrací stále do vědy, ve které hledá možnosti, jak vyrábět kyselinu hyaluronovou efektivněji. A ve výzkumu neustává: „Musíte přijít na trh s něčím, co ohromí. Najednou zákazník zjistí, že produkt, který si do té doby nedokázal ani představit, potřebuje.“
Potenciál zelených projektů
Aktuality, které agendě CFO přináší skloňované legislativní změny v balíčku Omnibus z oblasti nefinančního reportingu představil Gabriel Marosi z Deloitte. Ten upozornil na konkurenční výhodu podniků, jejichž investice budou putovat do zelených řešení.
Z hlasování publika na místě vyplynulo, že jedna třetina zástupkyň a zástupců firem plánuje v ESG reportingu pokračovat, ať už v plném rozsahu nebo v omezené formě.
Svou zkušenost sdílel Václav Paleček z EP Infrustructure, která do povinnosti nefinančního reportingu spadá. Označil ji za velkou administrativní zátěž a také zátěž na personální kapacity. Na druhou stranu je podle něj nefinanční reporting cesta, jak se dostat k lepšímu financovaní projektů.
Transformaci v odvětví stavebnictví směrem k dekarbonizaci přiblížil na příkladu světového lídra v této oblasti – společnosti Holcim – její bývalý generální ředitel, Miroslav Kratochvíl. Firma, pro které jsou finanční ukazatele stejně důležité jako ty environmentální, při výrobě cementu využívá alternativní paliva a recykluje výrobní materiál. Změna předpokládá i změnu mindsetu na straně zákazníka – produkty ze zeleného cementu vyžadují jiný přístup v jeho užívání.
Analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský z Alma Career Czechia uvedl, že až třetina zaměstnaných lidí v České republice negeneruje úspory ani na měsíc. Nízké úspory jsou jeden z faktorů, který přispívá k nízké fluktuaci na pracovním trhu. Mezi motivátory pro změnu práce stále dominuje vyšší plat. Nástrojem pro získání a udržení talentů ve firmě mohou být stále ještě málo rozšířené ESOP programy, o kterých pohledem vlastní zkušenosti mluvil Jan Kotala z EKP Advisory.
Neustálý proces digitalizace
O tom, že z pohledu CFO nemusí být IT oddělení jen černá díra, ve které se ztrácí náklady mluvil v souvislosti s implementací strategie Technology Business Management Jan Matějka s IBM v rozhovoru s Václavem Vlčkem z ČSOB. Tato strategie vytváří transparentní prostředí, ve kterém je každá investovaná koruna do IT navázána na byznys. Podle Jany Dostálové z DoDo to má být právě CFO, kdo musí v procesu digitalizace tlačit na vyhodnocování investic.
Václav Heža z Moravia Cans z vlastní zkušenosti při implementaci nového ERP doporučil, aby management neprosazoval na sílu konkrétní řešení. To by si měli vybrat sami uživatelé, kteří si pak nový systém hýčkají. Na druhou stranu Monika Vítová ze SIKO KOUPELNY varovala před přílišnou kreativitou lidí v systémech a apelovala na držení otěží a snahu všechny procesy maximálně zjednodušovat. Špičkové IT prostředí jsou alfou a omegou v byznysu společnosti Notino. Jak zmínil CFO společnosti Jakub Šedý, Česká republika má v Evropě nejrozvinutější e-commerce trh, to odpovídá i očekáváním zákazníka, který je v tuzemsku mnohem náročnější, než za hranicemi.
V oblasti digitalizace faktur se aktuálně nachází řada nových příležitostí oproti době před pěti lety, a to díky automatizaci s podporou umělé inteligence. Tuto problematiku přiblížil Martin Vogel z Aricoma. Dal nahlédnout do komplexního prostředí společnosti Zentiva, kde pracují s vysokou mírou odlišných typů faktur. Umělá inteligence dnes při zpracování dokumentů vyhodnotí kvalitu svého výstupu a upozorní v případě nutnosti revize procesu člověka.
S komplexitou digitalizace se zvyšují také hrozby kybernetického útoku, a to v celém dodavatelském řetězci. Jak varoval Jindřich Kalíšek z Regfor: „Váš bezpečnostní perimetr nejste jen vy sami, jsou to ekosystémy vašich dodavatelů, kteří tvoří plášť, a ten byste měli chránit.“ Právě menší hráči v dodavatelském řetězci jsou podle něj největším rizikem, protože jsou pro hackery snadnou kořistí. Co je pro posílení obrany proti kyberhrozbám možné udělat už teď bez velkých nákladů – podle odborníka jde o primitivní opatření, např. zákaz používání soukromých zařízení pro pracovní účely nebo stahování nelegálního obsahu. Ten v sobě totiž vždy nese zároveň infostealer.
Odborným garantem 14. ročníku CFO Congressu byla společnost Deloitte, organizátor je společnost Blue Events.
Zdroj: B2B NETWORK NEWS