Přeskočit na obsah

Web ČT24 čelil kyberútoku, mimo provoz byl i server iROZHLAS.cz

Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 čelil kybernetickému útoku, řekla mluvčí televize Karolína Blinková. Mimo provoz byl také zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ale ČTK sdělil, že příčinou výpadku s největší pravděpodobností nebylo napadení webu. Před 23:00 už web fungoval bez potíží. V posledních dvou týdnech byly v ČR napadeny opakovaně státní weby. K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která vyhrožovala i českým médiím. K aktuálním napadením webů médií se ale skupina zatím nevyjádřila.

Mluvčí České televize uvedla, že šlo o DDoS útok. Česká televize podle Blinkové zaznamenala kybernetický útok zhruba od 13:15. „Naše ochranné mechanismy to zachytily. Ale potom náš externí poskytovatel měl technické výpadky ve své infrastruktuře, a to doteď řešíme,“ řekla vpodvečer.

Před 19:00 postihl výpadek také iROZHLAS.cz. „Na 99 procent nejde o kybernetický útok. S největší pravděpodobností je to problém na síťové infrastruktuře u provozovatele. Na odstranění problému se pracuje,“ sdělil Hošna po 20:00.

Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až do zhruba 14:00. Problémy měly kvůli napadení také stránky Českých drah. Rovněž minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu, například stránky vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Stejně jako včera šlo o DDoS útoky.

K útokům ze středy a minulého týdne se přihlásila ruská skupina hackerů Killnet. Po středečním útoku na svém webu uvedla, že stejné napadení hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou. Skupina také již dříve oznámila, že v ČR útočí také na služby webhostingu.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která nyní čelí ruské vojenské invazi. Česko Ukrajinu ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy