Search
Close this search box.

Web ministerstva práce i portál pro vyřizování dávek napadli hackeři

Web ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) včetně portálu Jenda pro vyřizování dávek ráno napadli hackeři. Služby úřadu proto nefungují. Na síti X to oznámilo ministerstvo. Útok oznámil úřad zhruba v 08:00. Před 10:00 měly stránky ministerstva stále výpadky.

„MPSV se dnes stalo cílem DDoS útoku zaměřeného na DNS služby. Z uvedeného důvodu nefungují naše vnější internetové služby. Pracujeme na nápravě,” sdělilo ministerstvo. Při DDoS útoku se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, a tím narušit jejich fungování.

Útok zasáhl podle ministerstva stránky úřadu a také Klientskou zónu Jenda. Přes tento portál si lidé mohou on-line vyřizovat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.

Vládní weby čelí opakovaně útokům hackerů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. K několika útokům se přihlásili prokremelské hackerské skupiny. Například loni v říjnu napadla proruská skupina NoName057 weby ministerstva vnitra, policie, vlády, Sněmovny, Senátu či pražského letiště. Podle antivirové společnosti GenDigital byly kybernetické útoky reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy, které tehdy hostila Praha.

TZ/ČTK

Obrázek: flatart/Freepik

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS