Přeskočit na obsah

Yandex NV prodá své aktivity v Rusku skupině ruských investorů

Společnost Yandex NV, registrovaná v Nizozemsku, prodá své hlavní podniky se sídlem v Rusku za 475 miliard rublů (přes 120 miliard Kč) konsorciu ruských investorů. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Transakce, o níž se vyjednávalo přes rok a kterou preferoval i Kreml, firmě otevře cestu k rozvoji některých projektů v zahraničí. Zároveň takto přetrhne vazbu na Rusko.

Skupina kupců mimo vedení Yandexu zahrnuje fond spojený s ruským ropným gigantem Lukoil a několik podnikatelů. Na žádného z nich nebyly uvaleny kvůli ruské invazi na Ukrajinu sankce, uvádí tisková zpráva. Yandex NV je spjatý s ruským podnikem Jandeks, který provozuje i stejnojmenný internetový vyhledávač, jemuž se přezdívá „ruský Google“.

Ruská divize představovala v prvních devíti měsících loňského roku přes 95 procent konsolidovaných příjmů skupiny a přibližně 95 procent jejích konsolidovaných aktiv a zaměstnanců. Investoři získají podíly ve společnosti Yandex International, která byla koncem loňského roku registrována v ruské zvláštní ekonomické zóně ve městě Kaliningrad. Transakce se uskuteční v hotovosti a v akciích. Největší podíl v ruském podniku získá jeho vedení, zatímco Lukoil bude mít desetiprocentní podíl.

Společnost Jandeks nabízí v Rusku řadu služeb, od internetového vyhledávače přes spolujízdu až po platformu internetového prodeje. Od ruské invaze na Ukrajinu se dostala pod silný tlak jak v Rusku, tak v zahraničí. Na spoluzakladatele společnosti Arkadije Volože dopadly v červnu 2022 sankce Evropské unie, která je zdůvodnila tím, že firma podporuje ruskou propagandu.

Krátce po uvalení sankcí Yandex prodal svou politicky citlivou službu agregace zpráv. Volož, který žije v Izraeli, válku na Ukrajině odsoudil. Jeho rodinný fond vlastní 8,5 procenta společnosti Yandex a má pod kontrolou 45 procent hlasovacích práv. Sám Volož se svých hlasovacích práv vzdal.

Společnost Yandex NV je v Nizozemsku registrována od roku 2007, což byla tehdy běžná strategie ruských společností, když hledaly zahraniční investory. S jejími akciemi se obchodovalo na trhu Nasdaq v New Yorku, dokud nebylo obchodování po ruské invazi pozastaveno.

Kreml vyčlenění ruských aktiv technologické společnosti Yandex NV do subjektu vlastněného Ruskem vítá. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil firmu za národního šampióna a na brífinku uvedl, že je důležité, když podnik bude mít i nadále ruský management a ruské vlastníky.

TZ/ČTK

Zdroj: ICT NETWORK NEWS