Přeskočit na obsah

Začínají zkoušky bezpečnostní aplikace spouštěné z nouze vyvinuté týmem University of Bath

Na konci listopadu začaly v Bath ve Spojeném království zkoušky nové aplikace pro chytré hodinky, která monitoruje srdeční frekvenci a pohyb těla nositele, aby zjistila úzkost a v případě potřeby automaticky odeslala nouzové upozornění.

Aplikace Epowar, zaměřená především na bezpečnost žen, odstraňuje hlavní problém s alarmy a dalšími konvenčními bezpečnostními produkty, které je třeba fyzicky aktivovat. Aktivace často v případě útoku nepřipadá v úvahu.

Inovativní aplikace pro chytré hodinky tento problém řeší pomocí umělé inteligence (AI) k okamžitému rozpoznání úzkosti v aktivitě uživatele a okamžitě reaguje, pokud je uživatel napaden při chůzi nebo běhu.

Inspirací pro aplikaci byla E-J Roodt, student BSc Business na University’s School of Management, když běhala ve špatně osvětleném parku a obávala se rizika útoku.

Roodt, nadšená uživatelka chytrých hodinek, si byla vědoma pokroku v nositelných technologiích a toho, jak se používají k detekci srdečních infarktů zachraňujících skutečné životy. Přemýšlela, zda by se tyto koncepty daly aplikovat na bezpečnost žen, a vzala své nápady Maks Rahman, studentce inženýrství, která se právě vrátila z roku na Fraunhofer IPA, organizaci lékařského výzkumu. Společně založili Epowar.

„Po měsících výzkumu a experimentů jsme byli fascinováni zjištěním, že reakce lidí na úzkost byly pozoruhodně konzistentní a že to lze spolehlivě zachytit a interpretovat pomocí AI. Nyní jsme dosáhli vývojové fáze, kdy může začít testování v terénu, a jsme si jisti, že jsme blízko k vytvoření hotového produktu,“ říká Roodt.

V případě útoku aplikace pro chytré hodinky vycítí úzkost, odešle upozornění kontaktům nositele, spustí hlasitý alarm a zaznamená důkazy, které se okamžitě uloží do cloudového systému. Tým Epowar shromáždil řadu dobrovolníků, kteří kromě jiných cvičení budou simulovat fyzický útok, aby doladili software.

Systém poháněný umělou inteligencí byl postaven na rozsáhlém výzkumu detekovatelných reakcí na fyzický stres a analýze tisíců vzorků fyziologických a pohybových dat. Modely AI dokážou rozlišovat mezi fyzickým a psychickým stresem.

„Napadlo nás, že chytré hodinky s touto aplikací mohou být způsobem, jak upozornit ostatní, pokud je žena napadená nebo má problémy. Klíčové je, že by se to všechno stalo automaticky a útočník by měl jen málo nebo vůbec žádný čas tomu zabránit, což není vždy možné s konvenčními tísňovými tlačítky, znásilněním nebo vaším mobilním telefonem,“ dodává Roodt.

Roodt říká, že se chtěla vyhnout problémům s ochranou soukromí, které postihly jiné bezpečnostní aplikace, což může zahrnovat sledování uživatele. Software Epowar nesleduje ani neidentifikuje nositele až do okamžiku, kdy je vydáno upozornění. Uživatel si může vybrat, zda bude aplikaci spouštět trvale nebo ji zapne pro konkrétní cesty, kde cítí potenciální riziko. Shromážděná data by byla použita k doladění aplikace, ale byla by anonymizována.

„Usilujeme o nalezení způsobů, jak to učinit co nejdostupnější a přístupné co největšímu počtu žen, a mohli bychom si představit systém, kde organizace, jako jsou školy nebo univerzity, zpřístupní takový software například skupinám. Doufáme, že lidé uznají schopnost automaticky upozorňovat kontakty jako zásadní změnu ve světě, kde se takový software jeví jako stále potřebnější,“ uzavírá.

Zdroj: iotglobalnetwork.com

Zdroj: IOT NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy