Přestože zaměstnanci stále častěji využívají nástroje generativní umělé inteligence a roste jejich důvěra v tuto technologii, nástup plně autonomních AI agentů v nich vyvolává značné obavy.
Důvěra v AI roste, obavy přetrvávají
Vedení mnoha podniků s velkými nadějemi vzhlíží k takzvaným agentním systémům umělé inteligence. Podle průzkumu společnosti PwC se téměř tři čtvrtiny vedoucích pracovníků domnívají, že AI agenti poskytnou jejich společnosti konkurenční výhodu.
Přibližně polovina z nich dokonce očekává, že tato technologie v příštích dvou letech změní jejich provozní model k nepoznání. Podniky se tak snaží držet krok s rychlým tempem technologického vývoje a vidí v AI agentech potenciál pro zásadní dopad na efektivitu práce.
Na druhé straně, mezi zaměstnanci panuje z nástupu plně autonomních nástrojů určitá nervozita. Rozsáhlý průzkum Boston Consulting Group (BCG) mezi více než 10 000 pracovníky, manažery a lídry, zveřejněný minulý týden, ukázal jasné obavy. Těmi největšími jsou nedostatek lidského dohledu nad autonomními systémy, nejasná odpovědnost v případě, že AI udělá chybu, a riziko předpojatosti či nespravedlivého zacházení ze strany umělé inteligence.
Obavy přetrvávají navzdory tomu, že běžné nástroje generativní AI se na pracovištích rychle zabydlují. Podle stejného průzkumu BCG je již pravidelně používá více než 70 % respondentů a téměř polovina z nich uvedla, že jim ušetří alespoň hodinu denně. Důvěra v AI od roku 2018 vzrostla o 19 procentních bodů.
Obrázek: Pexels
Zdroj: ciodive.com
Zdroj: B2B NETWORK NEWS