Search
Close this search box.

Čínské vlády nabízejí začínajícím podnikům „poukazy na výpočetní techniku“ na podporu hospodářské soutěže

Dominový efekt amerických sankcí na vývoz čipů do Číny udeřil v zemi na start-upy s umělou inteligencí.

Ve světle nedostatku čipů se nejméně 17 městských vlád v Číně dohodlo na poskytování „poukazů na výpočetní techniku“ start-upům s umělou inteligencí, uvádí Financial Times.

Tento krok je způsoben tím, že techničtí giganti „zabírají“ výpočetní zdroje a zvyšují náklady pro menší hráče.

Alibaba, ByteDance a Tencent omezily pronájem dostupných GPU Nvidia a ponechaly si procesory AI pro interní použití a důležité klienty, uvádí FT s odkazem na zdroje, které jsou „se situací obeznámeny“.

„Poukaz je užitečný k překonání nákladové bariéry, ale nepomůže s nedostatkem zdrojů,“ řekl Charlie Chai, analytik společnosti 86Research.

Čína se snaží problém dále zmírnit rozvojem sítě státních datových center, kde si AI společnosti mohou také pronajmout přístup ke zdrojům. Vládní schéma kupónů sníží výpočetní náklady společností s umělou inteligencí o 40 až 50 procent, pokud budou používat vládní datová centra.

V lednu 2024 bylo odhaleno, že Čína dovezla nástroje na výrobu čipů v hodnotě kolem 40 miliard dolarů v průběhu roku 2023, aby podpořila svůj domácí dodavatelský řetězec polovodičů.

Navzdory americkým sankcím se některé z omezovaných čipů do země přesto dostaly. V lednu také bylo oznámeno, že vojenské instituce, státní výzkumná centra AI a univerzity po celé Číně přistoupily k A100 a H100 od Nvidie.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: NVIDIA A100 Tensor Core GPU

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS