Search
Close this search box.

Evropský komisař vyzývá ke změně přidělování spektra

Evropský komisař pro vnitřní trhy vyzval ke změně způsobu udělování licencí na mobilní spektrum.

Thierry Breton navrhl, že licence na mobilní technologie by měly být uděleny operátorovi, který se zaváže k rychlejšímu zavádění sítí, a ne tomu, kdo nabídne nejvyšší nabídku.

Uvedl to během na Mobile World Congress ve španělské Barceloně.

„Evropské podniky a občané jsou vždy středem našich ambicí, ale musíme vyvážit zaměření s potřebou konkurenceschopné a moderní ekonomiky,“ řekl Breton.

„Měli bychom mít stejnou politiku spektra v celé Evropě a prosazovat včasnější a dostupnější možnosti.”

Spektrum je něco, co pravidelně rozděluje názory mezi telekomunikačními společnostmi, vzhledem k poptávce po aktivech, a často je nechává ve sporu s regulátory, kteří vydávají licence na spektrum.

Minulý rok americký Senát vůbec poprvé v březnu 2023 povolil zrušení úřadu Federální komunikační komise (FCC) pro aukce spektra.

Pro operátory to znamenalo, že FCC nebyla schopna vydražit více spektra pro sítě 5G, a přiměla T-Mobile, aby požádal FCC o dočasný přístup ke svému spektru 2,5 GHz, protože americký operátor se ho snažil zavést v konkrétních geografických oblastech.

Od listopadu FCC stále nemá pravomoc vydávat další spektrum.

Mezitím v Argentině Claro, Telecom Personal a Movistar naříkaly na proces aukce spektra, který byl zaveden loni v září.

Trojice tvrdila, že výběrové řízení je v rozporu s nejlepšími mezinárodními postupy při přidělování spektra a ohrožuje zavádění 5G služeb v Argentině. Vyjádřili také obavy ohledně nákladů na spektrum.

Podle Bretona se musí mobilní průmysl zlepšit s přidělováním spektra 6G.

„Pokud jde o 6G, nemůžeme si dovolit narazit na zpoždění v procesu udělování licencí na spektrum s obrovskými rozdíly v časových osách mezi členskými státy,” řekl. „Nemůžeme tolerovat stejný výsledek jako u 5G, kde proces po osmi letech stále není dokončen.”

„Nyní je zapotřebí investic, abychom překlenuli mezeru. Během příštích pěti až šesti let je potřeba ne méně než 200 miliard EUR, a to je pouze pro dokončení zavádění 5G,“ řekl.

Během MWC se také konala samostatná debata o tom, kolik spektra je potřeba pro 6G. Během toho Doug Kirkpatrick, prezident a generální ředitel výrobce rádiových jednotek Eridan, tvrdil, že stávající spektrum by mělo být přepracováno.

„Z technologického hlediska nepotřebujeme žádné další spektrum,” řekl Kirkpatrick. „Výzvou není spektrum, výzvou je tlačit technology, aby prosadili kousky, které potřebujete, pravděpodobně máme spektrum na nesprávných místech.“

„Musíme více přemýšlet o tom, jaký druh spektra chceme používat pro jaké druhy aplikací. Přesouvání aplikací z jednoho spektra do druhého není hra s nulovým součtem. Mezitím budete mít přechodové období, to bude pravděpodobně potřebovat nějaké přechodné spektrum, aby se tyto pohyby uskutečnily, ale až skončíme, odpověď by měla být nula.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS