Search
Close this search box.

Dopravní podnik města Brna představil dva nové seniorbusy na elektrický pohon

Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozšířil svůj vozový park o dva nové seniorbusy, které jsou na elektrický pohon. Vozy budou sloužit pro snadnější cestování seniorů a osob se zdravotním postižením po Brně. Jedná se o první elektrické seniorbusy v provozu DPMB. Podnik za ně zaplatil téměř 2,4 milionu korun, necelou třetinu pokryla dotace.

„Služba Seniorbus přispívá k lepší sociální integraci a kvalitě života seniorů a osob se zdravotním postižením, pro které by využívání běžné městské hromadné dopravy mohlo být obtížné. Službu v Brně prostřednictvím Dopravního podniku města Brna provozujeme od roku 2017. Za tuto dobu vozy seniorbusu uskutečnily více než sto tisíc jízd. Podmínky služby se novými vozy nezmění. Klienti ji mohou nadále využívat 365 dní v roce,“ uvedla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

DPMB provozuje službu šesti seniorbusy. Dva nové na elektrický pohon nahradí dva dosluhující, jejichž nájezd se blíží 300 tisícům kilometrů. Počet vozů tak zůstane neměnný. „Letos bude nutné nahradit další dva starší automobily novými. Vzhledem k poptávce se bude jednat o vozy s výsuvnou plošinou, která umožní snadnější přepravu osob s hendikepem. Dopravní podnik vypíše výběrové řízení ještě v první polovině roku s dodáním před jeho koncem,“ sdělil Robert Kerndl, náměstek primátorky pro oblast sociální péče.

„Dopravnímu podniku se na nákup dvou nových elektrických vozů podařilo získat dotaci z Ministerstva životního prostředí. Z celkové částky 1 188 500 korun bez DPH za jeden vůz činí dotace 360 tisíc korun,“ vysvětlil Petr Kratochvíl, radní města Brna pro oblast dopravy.

„Nové elektrovozy budou deponovány ve vozovně Medlánky, kde je budeme primárně nabíjet. Na plnou baterii najedou 410 km, což je přibližně dvojnásobek reálného denního nájezdu těchto vozů,“ řekl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna. Službu zajišťuje devět stálých řidičů a devět brigádníků. Důležitým předpokladem při jejich výběru je komunikativnost
a trpělivost.

Největší zájem o přepravu registruje dopravní podnik ve všední dny dopoledne, kdy ji klienti využívají pro cesty k lékaři – nejčastěji do FN u sv. Anny v Brně, FN Brno, Vojenské nemocnice nebo na polikliniky Zahradníkova a Viniční. „Neméně důležitý je ale sociální rozměr této služby, kdy senioři cestují za svými přáteli, na nákupy nebo za kulturou. Podporou Seniorbusu tak přispíváme k integraci seniorů do běžného života a prevenci pocitu osamění,“ dodala Vaňková. Specifickými obdobími, kdy je o službu vysoký zájem a musí ji DPMB posilovat, jsou například Dušičky nebo vánoční svátky. V loňském roce seniorbusy DPMB obstaraly 19 500 jízd.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS