Search
Close this search box.

Energetická společnost Eni postaví druhý nejrychlejší superpočítač na světě

Italská energetická společnost Eni oznámila, že staví 600 petaflopový superpočítačový systém s názvem HPC6.

Společnost uvedla, že stroj bude používat systém HPE Cray EX4000 obsahující 3 472 výpočetních uzlů s celkem 13 888 GPU, uspořádanými do 28 stojanů. Každý uzel se bude skládat z 64jádrového CPU AMD Epyc a čtyř vysoce výkonných GPU AMD Instinct MI250X.

Pro úložiště systému budou použity technologie HPE Cray ClusterStor E1000 spolu s HPE Slingshot Interconnect, otevřenou ethernetovou sítí a topologií Dragonfly.

HPC6 bude mít maximální spotřebu energie 10,17 MVA a bude využívat technologii přímého chlazení kapalinou, která odvádí 96 procent generovaného tepla.

Systém by zajistil superpočítači Eni druhé místo v aktuálním seznamu Top500 nejrychlejších superpočítačů na světě, čímž by předběhl systém Aurora umístěný v Argonne Leadership Computing Facility v Illinois, USA, a dosáhl skóre HPL benchmarku (vysoký výkon Linpack) 585,34 petaflops.

První místo drží Frontier, který má HPL skóre 1,194 exaflops a je jediným exascale systémem uznaným v seznamu.

„Prostřednictvím této iniciativy pokračujeme v demonstraci našeho technologického vedoucího postavení, znovu potvrzujeme roli Eni v oblasti superpočítačů a znovu spouštíme naše ambice prostřednictvím specializované infrastruktury,“ řekl Claudio Descalzi, generální ředitel Eni.

Dodal: „Tento projekt podtrhuje náš trvalý závazek k inovacím a digitalizaci a zároveň podporuje náš proces energetické transformace. Nový systém HPC výrazně zlepšuje naše výpočetní schopnosti a představuje zásadní posun ve způsobu, jakým řešíme výzvy související s energetickou bezpečností, konkurenceschopností a udržitelností.”

Eni v současnosti vlastní dva superpočítačové systémy, HPC4 a HPC5, které mají kombinovaný výpočetní výkon 70 petaflops.

Systém HPC6 bude umístěn vedle dvou méně výkonných systémů v Green Data Center společnosti Eni ve Ferrera Erbognone, provincii v italském regionu Lombardie.

Podle Eni je její Green Data Center jedním z energeticky nejúčinnějších výpočetních center, které jsou šetrné k uhlíkové stopě v Evropě. Stroje jsou částečně poháněny 1MW fotovoltaickou elektrárnou a po 92 procent roku jsou chlazeny vzduchem cirkulujícím nízkou rychlostí, což snižuje používání klimatizace v celém zařízení.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Pixabay

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS