Přeskočit na obsah

Francouzská nemocnice je terčem útoku hackerů, zavřela pohotovost a ruší operace

Nemocnice v Corbeil-Essonnes nedaleko Paříže je terčem kybernetického útoku, kvůli nefunkčním systémům teď musí odmítat pacienty a omezovat některé služby. Hackeři žádají výkupné deset milionů dolarů (248 milionů Kč), nemocnice ho ale podle francouzských zákonů jako státní zařízení nesmí zaplatit.

V noci na neděli část systémů přestala fungovat, informatici to považovali za poruchu, uvedl ředitel nemocnice Gilles Calmes. „Pak ale přišla žádost o výkupné deset milionů dolarů a bylo nám jasné, co se stalo,“ uvedl ředitel.

Ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné, brání přístupu k údajům o pacientech nebo používání zobrazovacích metod jako je rentgen. Nemocnice, která je v provozu deset let a má kapacitu 1 000 lůžek, musela kvůli tomu zavřít pohotovostní příjem. Problémy má i chirurgické oddělení a nejspíš začne rušit plánované operace. Na služby této nemocnice přitom spoléhá 600 000 obyvatel v oblasti jižně od Paříže.

Policejní oddělení kybernetické kriminality věc vyšetřuje jako případ vniknutí do počítačového systému a pokusu o vydírání. Ve Francii zdaleka nejde o první pokus vydírání zdravotnického zařízení. Podle oficiálních statistik loni hackeři napadli ransomwarem v průměru jednu nemocnici týdně.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy