Search
Close this search box.

Hypomonitor: Objem hypoték v listopadu meziročně stoupl o 121%

Banky a stavební spořitelny poskytly v listopadu hypoteční úvěry za 16,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 121 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v listopadu z říjnových 5,71 procenta na 5,67 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

„Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů je druhý měsíc po sobě na letošních rekordních hodnotách a zároveň na více než dvojnásobku v meziročním srovnání. Přispěla k tomu zejména deaktivace ukazatele DSTI, tedy limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu, ze začátku července,” uvedl manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman. „Navíc někteří lidé již nechtějí čekat, zda a případně o kolik klesnou úrokové sazby hypoték v příštím roce,“ dodal.

Nepatrný meziměsíční růst o procento znamená, že listopad byl z pohledu poskytnutých hypoték doposud nejsilnější měsíc v letošním roce. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabou druhou polovinou minulého roku.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 13,4 miliardy Kč po říjnových 13,2 miliardy. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,8 miliardy proti 2,9 miliardy o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v listopadu 4166, což představuje dvouprocentní meziměsíční a 91procentní meziroční nárůst. Jde o nejvyšší hodnotu od června minulého roku.

Úrokové sazby v posledním půl roce klesají, což umožnil postupný pokles tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké, na podobných úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009. Nabídkové sazby se v průměru udržují stále nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují od poloviny loňského roku.

„Trhy se připravují na snižování sazeb centrálních bank v příštím roce. V posledních týdnech se tato očekávání citelně zintenzivněla, což se projevilo i v rychlejším poklesu úrokových sazeb delších splatností, které jsou klíčové i pro sazby hypoték. To by mohlo předznamenávat rychlejší pokles hypotečních sazeb, než se předpokládalo ještě před nedávnem,” uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Cena zdrojů na mezibankovním trhu za poslední týdny výrazně klesá, což odráží očekávání trhu hraničící s jistotou na budoucí pokles úrokových sazeb, řekl ČTK zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Cena zdrojů je u nejoblíbenější tříleté fixace lehce nad čtyřmi procenty a u pětileté fixace se dostala pod čtyři procenta. „Dá se tak očekávat, že velká konkurence nakonec přinutí banky ke snížení úrokových sazeb na hypotékách o dalších pár desetinek níže,” míní Jůza. Hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová u klientů pozoruje, že se připravují na pokles úrokových sazeb počátkem příštího roku. Nyní v prosinci vyčkávají, chtějí si ponechat klidné Vánoce a řešit záležitosti v lednu, podotkla.

Průměrná hypotéka v listopadu poklesla z 3,23 na 3,21 milionu Kč, stále však jde o druhou nejvyšší hodnotu v letošním roce a po říjnu o nejvyšší hodnotu od března minulého roku. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně 2,83 milionu Kč dosáhla letos v lednu.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS