Search
Close this search box.

Irák a Kuvajt podepsaly dohodu o vytvoření telekomunikační trasy do Evropy

Irácká společnost Informatics and Telecommunications Public Company (ITPC) a kuvajtská telekomunikační společnost Zajil Telecom podepsaly dohodu o vytvoření komunikační trasy z oblasti Perského zálivu do Evropy.

Trasa vytvoří telekomunikační koridor do Evropy přes Irák a bude procházet Tureckem.

Oznámení přichází v době, kdy došlo k poškození několika podmořských kabelů v oblasti Rudého moře.

Rudé moře je pro podmořské kabely významné, protože podle odhadů společnosti Telegeography tímto kanálem prochází 90 % veškeré kapacity mezi Evropou a Asií. Rudým mořem v současnosti vede nebo se plánuje vést přibližně 17 kabelů, které spojují Asii s Evropou.

V únoru byly v Rudém moři u pobřeží Jemenu poškozeny systémy AAE-1, Seacom, Europe India Gateway (EIG) a TGN (ačkoli Seacom a TGN jsou ve skutečnosti jeden systém provozovaný společnostmi Seacom a Tata Communications).

Obviněni z toho byli jemenští povstalci Hútíové podporovaní Íránem, kteří na sociálních sítích vyhrožovali podmořskými kabely v Rudém moři. Jedná se o šíitsko-islamistickou politickou organizaci, která vznikla v Jemenu v 90. letech 20. století.

Irácký ministr komunikací Hiyam Al-Yasiri uvedl, že partnerství se Zajilem posílí strategickou pozici země v regionu.

Podle Al-Yasiriho je tato dohoda prvním z několika projektů, které Irák realizuje v oblasti podmořských kabelů, jež mají propojit státy Perského zálivu, jižní a západní Asie až po evropský kontinent přes irácké pozemní a námořní přístavy.

Dodal, že ministerstvo brzy podepíše podobné smlouvy, včetně smlouvy se Saúdskou Arábií o instalaci třetího podmořského kabelu pro Irák v Al-Faw, přičemž se očekávají další dohody, které zlepší spojení Iráku s dalšími státy Perského zálivu, jako je Omán, Saúdská Arábie a Bahrajn.

V Al-Faw bude také uložen 45 000 km dlouhý kabel 2Afrika, který má být uveden do provozu v letošním roce.

Hútíové – oficiálně známí jako Ansar Alláh – od listopadu útočí na obchodní lodě proplouvající jemenskými vodami. Více než dvě desítky lodí byly napadeny drony, raketami a rychlými čluny.

V loňském roce Middle East Media Research Institute (MEMRI) – think tank založený bývalým důstojníkem izraelské zpravodajské služby a politologem, který je na Wikipedii popisován jako neokonzervativec a revizionistický sionista – uvedl, že kanály Telegramu údajně napojené na Hútíe vyslovily implicitní hrozby proti podmořským kabelům v Rudém moři.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS