Search
Close this search box.

Kvantový procesor Alice & Bob je dostupný na Google Cloud Marketplace

Firma zabývající se kvantovými výpočty Alice & Bob zpřístupnila svůj kvantový procesor zákazníkům prostřednictvím cloudu přes Google. Startup oznámil okamžitou dostupnost své série Boson 4 s jedním kočičím qubitem na Google Cloud Marketplace.

„Když jsme s mým spoluzakladatelem zakládali Alice & Bob, mnozí si mysleli, že kočičí qubity nikdy nebudou více než laboratorní koncept. Nyní jsme první společností, která zpřístupnila čip s kočičím qubitem pro každého,“ řekl Théau Peronnin, generální ředitel a spoluzakladatel Alice & Bob. „Jsme přesvědčeni, že Boson 4 vzbudí zájem mezi výzkumníky a jsme odhodláni neustále rozšiřovat rozsah experimentů, které s ním lze provádět.“

Kromě služeb Felis Cloud od Alice & Bob jsou na Google Cloud Platform dostupné také procesory kvantové firmy IonQ.

„Je skvělé vidět pokračující pokrok v této oblasti. Ochrana kvantových informací před jednou ze dvou chyb, které je poškozují, je slibnou cestou k vytvoření robustního kvantového počítače,“ řekl Hartmut Neven, viceprezident inženýrství ve společnosti Google. „Kočičí qubit je zajímavá technologie pro experimentování.“

Alice & Bob tvrdí, že jejich supravodivé „kočičí qubity“ jsou navrženy tak, aby byly chráněny před chybami bit-flip, což znamená, že další qubity pro opravu chyb jsou potřeba pouze k řešení zbývajících chyb phase-flip. Společnost uvedla, že tento přístup umožňuje vytvářet bezchybné počítače s mnohem menším počtem qubitů.

Uvedení Boson 4 na Google Cloud je poprvé, kdy je kočičí qubit dostupný veřejnosti.

Budoucí iterace čipů se zaměří na zlepšení výkonu při chybách phase-flip a umožnění provozu s více qubity. Společnost pracuje na dvou generacích čipů s více qubity: Hydrogen, který detekuje kvantové chyby; a 16-qubitový Helium, který odstraňuje chyby phase-flip prostřednictvím opravy chyb.

Společnost Alice & Bob byla založena v roce 2020 a sídlí v Paříži ve Francii a v Bostonu v Massachusetts. Společnost získala financování ve výši 30 milionů eur.

IBM, Microsoft Azure a Amazon Web Services také nabízejí přístup ke kvantovým procesorům prostřednictvím cloudu, zatímco většina kvantových firem také poskytuje přístup prostřednictvím vlastních portálů i on-premise nasazení.

IBM nabízí přístup ke svým vlastním kvantovým počítačům hostovaným ve svých zařízeních, zatímco platformy Microsoftu, Amazonu a Googlu nabízejí přístup k kvantovým počítačům jiných společností hostovaným v zařízeních třetích stran prostřednictvím API. Všichni tři poskytovatelé cloudu také vyvíjejí své vlastní kvantové systémy.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: Alice & Bob

Zdroj: CLOUD & BACKUP NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS