Search
Close this search box.

Meta přestane v Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah

Společnost Meta Platforms přestane platit australským vydavatelům za zpravodajský obsah, který se objevuje na Facebooku. S odvoláním na oznámení firmy o tom informovala agentura Reuters. Začíná tak podle ní nová bitva s Canberrou, která ostatní země inspirovala zákonem, jenž přinutil internetové giganty uzavírat licenční smlouvy. Toto rozhodnutí staví společnost Meta proti australské vládě a jejímu zákonu z roku 2021. Největší australská média ho odsoudila a označila za útok na odvětví.

Vydavatelé zpráv a vlády, například právě ta australská, argumentují tím, že Facebook a Google nespravedlivě těží z příjmů z reklamy, když se na jejich platformách objevují odkazy na zpravodajské články. Meta propagaci zpravodajského a politického obsahu omezuje a tvrdí, že odkazy na zprávy nyní tvoří pouze zlomek obsahu.

Meta přestane v Austrálii a Spojených státech používat záložku na zobrazování zpráv, uvedla firma v prohlášení. „Nebudeme v těchto zemích uzavírat nové obchodní smlouvy na tradiční zpravodajský obsah a nebudeme nabízet nové produkty sítě Facebook určené speciálně pro vydavatele zpravodajství,“ dodala. Meta také připomněla, že loni záložku zrušila v Británii, Francii a Německu.

„Myšlenka, že jedna společnost může profitovat z investic ostatních, a to nejen z investic do kapitálu, ale i z investic do lidí, z investic do žurnalistiky, je nespravedlivá,“ řekl novinářům premiér Anthony Albanese. Vláda se ohledně dalšího postupu poradí s ministerstvem financí a australským úřadem pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů ACCC.

Podle zákona z roku 2021 musí vláda země rozhodnout, zda určí zprostředkovatele, který stanoví poplatky společnosti Meta a případně jí uloží pokutu, pokud nebude spolupracovat. Většina smluv společnosti Meta s australskými médii byla uzavřena na tři roky a jejich platnost letos vyprší.

TZ/ČTK

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS