Search
Close this search box.

Microsoft zahajuje jednání s evropskými poskytovateli cloudu o vyřešení licenčního sporu

Microsoft zahájil jednání s evropským cloudovým obchodním orgánem CISPE ve snaze vyřešit své obavy ohledně licenčních podmínek společnosti.

Technologický gigant usiluje o dohodu s CISPE, která mezi své členy počítá evropské poskytovatele cloudu, jako je OVHCloud a Aruba, stejně jako AWS, ve snaze vyhnout se potenciálnímu antimonopolnímu vyšetřování ze strany Evropské unie.

CISPE podala v listopadu 2022 stížnost Generálnímu ředitelství EU pro hospodářskou soutěž, v níž se dotazovala na změny, které Microsoft provedl ve svých licenčních podmínkách. Ty stanovily, že klienti používající Microsoft Office 365 a jeho další nástroje produktivity si budou muset zakoupit další licenci, aby je mohli provozovat u poskytovatele cloudu třetí strany.

Byl to krok, jak přesvědčit zákazníky, aby přešli na cloudovou platformu Azure od společnosti Microsoft a vzdali se služeb u jejích dvou největších rivalů ve veřejném cloudu – AWS a Google Cloud –, ale poplatek se vztahoval i na všechny ostatní evropské poskytovatele cloudu, proto CISPE tvrdí, že Microsoft získává nespravedlivou výhodu na úkor svých menších konkurentů.

Po stížnosti CISPE Microsoft řekl, že změní své podmínky, takže další licenční požadavek se vztahuje pouze na AWS, Google Cloud a cloudové služby poskytované čínským technologickým gigantem Alibaba.

Nyní mají proběhnout další rozhovory mezi stranami, aby se pokusily vyřešit všechny obavy asociace.

Prohlášení CISPE vydané tento týden uvedlo: „Jako základ pro diskuse CISPE zopakovalo, že veškerá nápravná opatření a řešení musí platit v celém sektoru a musí být dostupné všem cloudovým zákazníkům v Evropě. Kromě toho budou všechny dohody zveřejněny a podléhají kontrole a sledování třetími stranami.“

„Proces je v rané fázi a zůstává nejisté, zda tyto diskuse přinesou účinnou nápravu údajných protisoutěžních praktik. Aby byl zajištěn rychlý a efektivní pokrok, CISPE stanovila, že podstatného pokroku musí být dosaženo v prvním čtvrtletí roku 2024.“

Generální ředitel asociace Francisco Mingorance dodal: „Každý další den bez řešení dále podkopává životaschopnost evropského sektoru cloudové infrastruktury a omezuje cloudové možnosti dostupné evropským zákazníkům.“

„Podporujeme rychlé a efektivní řešení těchto škod, ale znovu opakujeme, že je to Microsoft, kdo musí ukončit své nekalé praktiky licencování softwaru, aby bylo dosaženo tohoto výsledku.”

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: ICT NETWORK NEWS