Search
Close this search box.

Nejnovější NFT trend: Půjčky na Rolexy

Technologie blockchain již hodně změnila způsob, jakým lidé interagují. Někteří inovátoři však doufají, že posunou limity této technologie ještě dále: sázejí, že blockchain dokáže přeměnit svět v jednu obří zastavárnu.

Arcade.xyz, protokol DeFi pro půjčování NFT, začal zprostředkovávat půjčky mezi cizími lidmi, kteří používají jako zástavu luxusní hodinky, a využívají NFT k zaručení podmínek těchto půjček.

V posledních několika týdnech uživatelé Arcade zapůjčili anonymním věřitelům za hotovost tři Rolexy – Daytona za 20 000 USD při 15% APR; GMT-Master II, za 14 500 USD při 12% APR; a Explorer za 20 000 $ při 12% APR. Majitel Daytony a Exploreru také zapůjčil hodinky Patek Philippe za 35 000 USD při 12% APR. Doba trvání půjčky se pohybuje od 56 do 90 dnů.

Nejúžasnější věc, která byla tento týden k vidění, byla věřitelka, která poskytla cizímu člověku půjčku ve výši 35 000 USD za 12% APR s použitím Patek Phillipe jako zástavy.

Dlužník poslal hodinky do úschovy u třetí osoby, která pak poslala zpět NFT, který představuje vlastnictví hodinek.

Umožnění obchodu s tak vysokými fyzickými aktivy za hotovost mezi online adresami je řetězem správy, který zahrnuje jak třetí strany, tak NFT. Dlužníci posílají své hodinky do 4K, on-chain escrow protokolu, a na oplátku obdrží NFT představující vlastnictví hodinek. Dlužníci poté uvedou tyto NFT na Arcade a čekají na nejlepší nabídku půjčky.

Jakmile dojde ke spárování dlužníka a věřitele na Arcade, NFT představující hodinky se odešle do úschovy u třetí osoby. Jediný způsob, jak získat hodinky zpět ze 4K, je spálit NFT. Na konci doby trvání půjčky bude zástava buď vrácena dlužníkovi po splacení půjčky, nebo předána věřiteli, pokud dlužník zmizí ve stínu internetu.

Je pozoruhodné, že celý úvěrový proces lze provést, aniž by kterákoli strana znala identitu druhé – výhoda, o které se vedení Arcade domnívá, že by mohla výrazně zvýšit globální okruh potenciálních dlužníků a věřitelů, kteří chtějí využít fyzické položky.

„Dlužníci mohou využít globální likviditu na infrastruktuře peer-to-peer bez povolení, pravděpodobně za mnohem lepší sazby než v zastavárně,“ řekl zakladatel a generální ředitel Arcade Gabe Frank.

Půjčování za fyzické luxusní zboží je novým trendem ve fenoménu půjčování NFT, který dosud vygeneroval půjčky v hodnotě více než 2,5 miliardy dolarů. Uživatelé si obvykle berou půjčky na vysoce hodnotné NFT, jako jsou CryptoPunks a profilové obrázky Bored Ape Yacht Club (PFP).

Podle řídicího panelu Duny společnost Arcade k dnešnímu dni zpracovala půjčky na bázi NFT v hodnotě téměř 100 milionů dolarů. Přední platforma, Blend z NFT marketplace Blur, byla spuštěna v květnu a rychle převzala trh díky obchodním pobídkám, s více než 1,3 miliardami dolarů půjček NFT za něco málo přes dva měsíce.

Frank, sám bývalý makléř zastavárny, říká, že společnost Arcade již dokončila koncepční půjčky s pákovým efektem proti tokenizovaným nemovitostem, dluhovým pozicím a oděvům, jako jsou například on-chain košile 9dcc prodávané podnikatelem NFT gmoney.

„I když jsme teprve na začátku využívání fyzického zboží on-chain,” dodal Frank, „je evidentní, že potenciál je velký.”

Podle OpenSea více než 30 takových hodinek bylo nyní zastaveno prostřednictvím Ethereum NFT společností 4K.

Aby uživatel dostal hodinky zpět od 4K po dokončení půjčky, bude muset spálit své hodinky NFT a poskytnout dodací adresu spolu s další identifikací v závislosti na úrovni pojištění zásilky, říká zakladatel 4K Richard Li.

Zdá se, že některé prvky fyzické říše zůstávají odolné vůči decentralizaci.

Zdroj: decrypt.co

Foto: Rolex

Zdroj: ICT NETWORK NEWS