Search
Close this search box.

Po Baidu a Alibabě se v Číně věnuje vývoji umělé inteligence i firma Tencent

Po internetové společnosti Baidu a internetovém prodejci Alibaba se v Číně zapojil do vývoje umělé inteligence také internetový gigant Tencent. Firma založila tým vývojářů, kteří budou pracovat na chatovacím robotu podobnému produktu ChatGPT od společnosti OpenAI. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Tencent je podle tržní kapitalizace největší firmou v Číně, Alibaba je třetí.

Společnost OpenAI, kterou miliardovými investicemi podporuje Microsoft, zpřístupnila robota ChatGPT loni v listopadu. Jeho schopnost generovat na základě pokynů text či programovací kód vyvolala mimořádnou pozornost a zájem o tuto technologii, tedy o generativní umělou inteligenci.

OpenAI v Číně nepovoluje přístup k robotu ChatGPT. Čínští uživatelé omezení obcházejí pomocí virtuálních privátních sítí (VPN) a zahraničních telefonních čísel. Modely OpenAI, které stojí za programem ChatGPT, jsou v Číně relativně dostupné a tamní firmy je začleňují do spotřebitelských aplikací – od sociálních sítí až po nakupování přes internet.

Produkt Tencentu nazvaný HunyuanAide bude obsahovat tréninkový model umělé inteligence pojmenovaný Hunyuan, uvedly zdroje Reuters. Tencent po žádosti o komentář jen zopakoval, že technologii ChatGPT zkoumá.

Model umělé inteligence Hunyuan v listopadu dosáhl rekordního skóre v testu CLUE, což je soubor úloh, které se používají k posouzení schopnosti počítače porozumět čínskému textu a reagovat na něj, napsal list South China Morning Post. Od zavedení tohoto testu před třemi lety to bylo poprvé, kdy model umělé inteligence dosáhl lepšího výsledku než člověk.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS