Search
Close this search box.

Počet kybernetických útoků na české banky stoupl loni pětinásobně

Počet kybernetických útoků nebo závažných ohrožení směřujících na české bankovní domy stoupl loni na rekordních 131, proti 26 útokům v roce 2022 je nárůst pětinásobný. Vyplývá to z analýzy společností Analytics Data Factory, která se zaměřuje na prevenci vzniku podvodů v reálném čase, a Semantic Visions. Ta vyhodnocuje data z globálních médií.

Za nárůstem podle firem stojí především dopady geopolitické situace související s válkou na Ukrajině. S vysokým počtem kybernetických útoků je nutné počítat i v budoucnu.

„Kybernetické útoky na banky jsou nejvíce intenzivní zejména v období různých svátků nebo velkých sezonních výprodejů, obecně tedy tehdy, kdy lidé nejvíce využívají elektronické způsoby placení. Zároveň to úzce souvisí i s mezinárodními konflikty,“ uvedl technický ředitel Analytics Data Factory Jiří Mojžíš.

Je třeba si podle něj otevřeně přiznat, že poslední rok v zásadě nastavil nový standard toho, s jakým množstvím kyberbezpečnostních hrozeb musí banky počítat. I v letošním roce očekává další nárůst kybernetických hrozeb a zejména i využití sofistikovanějších typů útoků.

Ve skutečnosti mohlo být loni hrozeb a útoků ještě více, některé se do médií nedostanou, doplnil provozní ředitel Semantic Visions Julius Rusnák. Její platforma analyzuje data z článků ze zpravodajství globálně včetně ČR a detekuje v nich pomocí umělé inteligence konkrétní události.

Významné útoky či ohrožení byly v loňském roce podle dat zaznamenány u 12 institucí, vedle všech větších komerčních bank i České národní banky. Nejvíce zaznamenaných případů, 36, představovalo významnou kyberbezpečnostní hrozbu. Celkem 34krát došlo k trestným činům souvisejících s počítačovou kriminalitou. Právě tento typ incidentů přitom o rok dříve tvořil většinu evidovaných událostí. Ve 22 případech šlo o ilegální průnik bezpečnostní ochrany hackery.

Analýza zaznamenala i 19 DDoS útoků, jejich počet proti roku 2022 několikanásobně narostl. DDoS je forma kybernetického útoku, při kterém se útočníci snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou on-line službu tím, že ji přetíží.

Pouze v jednotkách byly v minulém roce počty phishingových útoků, proniknutí malwaru a další hrozby. Phishing je typ kybernetického útoku, kdy se útočník snaží získat důvěrná data oběti. Některé události pak představovaly vzájemnou kombinaci uvedených kategorií.

TZ/ČTK

Foto: Pixabay

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS