Přeskočit na obsah

Průzkum: Více než polovina osmiletých může sama používat internet

Přibližně 54 procent osmiletých dětí může v Česku samostatně používat internet. Bez ohledu na věk dovoluje dětem přístup na internet sedm z deseti rodičů. O bezpečném chování na síti se ale s dětmi baví jen 48 procent rodičů. Vyplývá to z červencového průzkumu firmy Avast, kterého se zúčastnilo víc než 1000 respondentů z ČR.

Přibližně polovina českých rodičů uvádí, že jejich děti tráví na internetu samostatně v průměru až dvě hodiny denně. Většina rodičů, 86 procent, se svými dětmi o jejich on-line aktivitách komunikuje. I přesto se však 38 procent Čechů a Češek obává, že se jejich dítě na internetu setká s nevhodným obsahem. Mezi další obavy patří strach, že se dítě spřátelí s někým, kdo se ho pokusí podvést či zmanipulovat. Má je 36 procent dotázaných. Kyberšikany u dětí se obává 33 procent rodičů a závislosti na internetu či sociálních sítích 33 procent.

Rodiče se také často trápí představou, že jejich dítě zveřejní obsah, který ho může ovlivnit v pozdějším životě. Uvedlo to 54 procent oslovených. Z nasdílí informace, které povedou ke krádeži identity dítěte, má strach 51 procent dospělých. Sami rodiče se na internetu obvykle pohybují opatrněji a s rozvahou. Ačkoli 56 procent Čechů a Češek zveřejňuje na sociálních sítích fotky svých dětí, 84 procent má na svých profilech nastavené soukromí tak, aby omezili, kdo si může zveřejněné příspěvky zobrazit.

Kyberbezpečnost u dětí také podle ředitele technologické firmy OR-CZ Jaroslava Ploce souvisí s nutností komplexního technického zabezpečení datových sítí včetně přístupu k interním výukovým zdrojům, elektronické poště a internetu.

Nové hrozby přicházejí aktuálně také s nástupem výkonnějších modelů umělé inteligence jako například ChatGPT4.

Přestože si existenci nástrah on-line světa uvědomuje většina rodičů, faktické hrozby jsou v realitě často podceňovány. Jednou z možností, jak děti systémově na kyberbezpečnost připravit, je podle něj zařadit témata do učebních plánů na prvním stupni základního vzdělávání, a to jako mezipředmětovou výuku.

TZ

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS