Přeskočit na obsah

Ropa zlevňuje kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně

Ropa zlevňuje kvůli obavám ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně. Šanghaj, finanční centrum země, zahájilo dvoufázovou uzávěru ve snaze omezit nárůst počtu nově nakažených koronavirem.

Cena severomořské ropy Brent kolem 8:20 SELČ oslabovala o 3,4 procenta na 116,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 3,7 procenta na 109,65 dolaru za barel.

Nejistotu na trhu vyvolává jak ruská invaze na Ukrajinu, tak pandemická situace v Číně. Rusko je druhý největší vývozce ropy na světě, Čína zase největší světový dovozce této suroviny.

Šanghaj, v níž žije 26 milionů lidí, dnes zahájila plánovanou dvoufázovou protipandemickou uzávěru. Město omezilo provoz na dálnicích a zavřelo mosty i tunely.

Podporou pro cenu ropy by podle analytika Kazuhita Saita ze společnosti Fujitomi Securities měla být čtvrteční schůzka skupiny OPEC+, která zahrnuje země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojence v čele s Ruskem.

Skupina od srpna každý měsíc zvyšuje produkci o 400.000 barelů denně. “Je méně pravděpodobné, že bude zvyšovat těžbu ropy rychlejším tempem než v posledních měsících,” uvedl Saito.

Analytici prezentují různé odhady toho, jakou měrou ruský vývoz ropy zasáhnou hospodářské sankce, které na Moskvu uvalil Washington a jeho spojenci po ruské invazi na Ukrajinu. Někteří počítají s tím, že by se na trh nemusel dostat jeden až tři miliony barelů ruské ropy denně.

Rusko denně vyváží čtyři až pět milionů barelů ropy, což z něj činí druhého největšího vývozce na světě po Saúdské Arábii.

Globální zásoby suroviny jsou nejnižší od roku 2014.

Zdroj: ČTK

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Generated by Feedzy