Přeskočit na obsah

Švédská univerzita v Linköpingu bude hostit superpočítač Arrhenius

Univerzita Linköping (LiU) ve Švédsku má hostit a provozovat nový superpočítač evropského společného podniku pro vysoce výkonné výpočetní techniky (EuroHPC).

EuroHPC oznámilo, že LiU bude hostit systém „střední třídy“, známý jako Arrhenius, ve svém kampusu v Linköpingu v jižním Švédsku.

Prodejce zatím nebyl oznámen, ale systém údajně nabídne výkon kolem 30 petaflopů.

Stroj bude spolufinancován (až 35 procent) z EuroHPC z programu Digital Europe Program (DEP) a z financování výzkumné infrastruktury Švédské výzkumné rady.

Univerzita v Linköpingu je domovem Národního superpočítačového centra (NSC) a je hostitelem Národní akademické infrastruktury pro superpočítače ve Švédsku (NAISS), nové HPC organizace Švédské výzkumné rady.

NAISS převzala financování stávajících systémů Dardel, Tetralith, Alvis, Bianca a Rackham, jakož i úložných systémů a cloudových služeb umístěných na různých místech po celém Švédsku. V průběhu času NAISS sjednotí nové hardwarové zdroje do jediné národní lokality.

Jan-Erik Sundgren, předseda řídící skupiny pro NAISS, řekl: „Nyní, když máme novou národní organizaci, je přidání Arrhenius extrémně důležitým kouskem skládačky, abychom mohli využít potenciál NAISS a byli schopni pomáhat švédským a evropským výzkumníkům s výpočetním výkonem světové třídy.“

Systém je pojmenován po Carlu Axelu Arrheniusovi, švédském geologovi a chemikovi, který objevil gadolinit v roce 1787. Byl také kolegou Jönse Jacoba Berzelia, otce švédské chemie, který má další superpočítač na LiU pojmenovaný po něm.

NSC byla založena v roce 1983 a v současné době je domovem systémů BerzeLiUs, Tetralith, Sigma, Cirrus, Stratus, Nebular a Bi.

Společný podnik EuroHPC do dnešního dne pořídil osm superpočítačů v celé Evropě. Nyní je v provozu pět superpočítačů; LUMI ve Finsku, Leonardo v Itálii, Vega ve Slovinsku, MeluXina v Lucembursku, Discoverer v Bulharsku a Karolina v České republice. Ve fázi přípravy jsou dva další superpočítače; MareNostrum5 ve Španělsku a Deucalion v Portugalsku.

V roce 2022 byly v Řecku, Polsku, Irsku a Maďarsku vybrány další čtyři lokality pro umístění superpočítačů střední třídy s petascale nebo pre-exascale schopnostmi. Začátkem tohoto roku EuroHPC vznesl požadavek na více hostitelů pro petascale systémy. Česká republika, Německo, Španělsko, Francie, Itálie a Polsko jsou také připraveny hostit kvantové systémy prostřednictvím této iniciativy.

Dva systémy Exascale částečně financované EuroHPC mají být instalovány v Německu a Francii.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS