Přeskočit na obsah

TSMC vykázal první pokles zisku za čtyři roky, poptávka po čipech slábne

Tchajwanskému výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 23 procent na 181,8 miliardy tchajwanských dolarů (TWD; 124,8 miliardy Kč). Po pandemii covidu-19 se dál snížila poptávka po jeho čipech používaných do aut, mobilních telefonů a do serverů. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Je to první čtvrtletní pokles čistého zisku společnosti od druhého čtvrtletí roku 2019.

Tržby největšího smluvního výrobce čipů a nejhodnotnější asijské firmy s akciemi na burze klesly oproti předchozímu roku o deset procent na 480,84 miliardy TWD. Tržby i zisk ale překonaly odhady analytiků.

Za celý rok 2023 společnost TSMC předpovídá pokles tržeb o deset procent. Očekává však, že tržby za třetí čtvrtletí vzrostou na přibližně 16,7 až 17,5 miliardy USD z 15,68 miliardy USD v předchozím čtvrtletí díky silné poptávce po její 3nm technologii.

TSMC je špičkovým výrobcem nejpokročilejších procesorů na světě, včetně čipů, které se nacházejí v nejnovějších iPhonech, iPadech a počítačích Mac. Poptávka po spotřební elektronice však po pandemii klesla. Předtím ji pandemie zvýšila, což podnítilo výrobce chytrých telefonů a počítačů k hromadění čipů. Nyní se tyto společnosti potýkají s přebytečnými zásobami, protože spotřebitelé omezují nákupy tohoto zboží kvůli rostoucí inflaci. To vedlo k poklesu cen čipů. V květnu největší zákazník společnosti TSMC Apple oznámil, že celkové tržby klesly už druhé čtvrtletí v řadě.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS