Search
Close this search box.

Unikátní zlínská obuv z 3D tiskárny sklízí úspěchy i za hranicemi Česka

Studentky a studenti ateliéru Design obuvi Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně vytvořili ve spolupráci se společností 3Dees Industries 9 párů unikátní obuvi, jejíž podešev je zhotovena metodou práškového 3D tisku. Za projekt Sole&Shoe Crafters 3D už zlínský obuvnický ateliér sklidil první úspěchy v mezinárodní soutěži.

Studenti magisterského programu Design obuvi dostali za úkol navrhnout vzhled obuvi a ve spolupráci s technology z firmy 3Dees Industries vytvořit speciální podešve. „Všichni studenti tvořili nositelné páry obuvi pro svou velikost, aby mohli sami na sobě testovat charakter materiálu. Metoda práškového 3D tisku je vhodná jak pro tzv. rapid prototyping, který umožňuje rychlé vytváření prototypů pro otestování návrhu designéra před tím, než vejde do výroby, tak i pro následnou výrobu finálních funkčních modelů,“ vysvětluje Lucie Trejtnarová, vedoucí ateliéru Design obuvi FMK UTB ve Zlíně.

„Vzdělávání budoucích generací a sdílení technologického know-how je pro rozvoj oboru 3D tisku stěžejní, a proto jsme rádi, že jsme mohli naše zkušenosti předat i studentům v rámci tohoto speciálního projektu,“ říká František Hůla, aplikační inženýr 3Dees Industries. František Hůla zároveň doplňuje, že z počátku bylo pro studenty poměrně náročné vytvořit ze svého nápadu přesné zadání pro výrobce. Právě příprava dat a transformace nápadu v návrh produktu jsou klíčové dovednosti, které si studenti během společné práce osvojili.

Studentský projekt Sole&Shoe Crafters 3D přihlásila vedoucí ateliéru Design obuvi Lucie Trejtnarová do mezinárodní soutěže 3D Pioneers Challenge oceňující inovativní projekty, které se týkají využití 3D tisku. Odborná porota jej vybrala mezi hrstku finalistů, a díky tomu budou zlínské páry obuvi součástí květnové výstavy v německém Erfurtu. O vítězi se rozhodne na finálovém večeru 15. května 2024.

„V rámci projektu se studenty jsme zvolili technologii MJF od Hewlett Packard, která jako jedna z mála zvládá vyhotovit pružné a odolné výrobky, čímž se hodí i na výrobu designové obuvi. V současnosti je právě tato technologie nejblíže nasazení do sériové výroby speciálních podrážek,“ doplňuje Adam Řehák, aplikační inženýr 3Dees Industries s tím, že díky využití aditivních technologií v obuvnictví lze také efektivně propojit design obuvi s požadavky pro zdravou chůzi. „Díky jednoduché customizaci mohou výrobci obuvi bořit mýty a nabízet boty, které lépe plní ergonomické funkce, jsou přizpůsobené tvaru nohy i potřebám klientů a zároveň vypadají skvěle,“ doplňuje Adam Řehák.

Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně spolupracuje s firmami s praxe na realizaci různorodých projektů každý rok. Už přes 20 let vychovává designéry, filmaře, fotografy a odborníky na komunikaci a arts management – absolventy, kteří díky prakticky zaměřenému studiu získávají cenné zkušenosti ještě před startem své kariéry.

Zdroj: Univerzita Tomáše Bati

Zdroj: B2B NETWORK NEWS