Search
Close this search box.

V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany otevřeli jedno z největších a nejmodernějších kontrolních pracovišť – takzvanou prozařovnu výrobních technologických částí. Slouží k rentgenovým kontrolám materiálů a zařízení používaných v jaderné elektrárně. ČEZ zde do zvýšení kvality kontrol investuje dlouhodobě desítky milionů korun.

Hala vysoká 8 metru a široká 10 metrů tvoří jedno velké rentgenové pracoviště. Specialisté v ní mohou díky špičkovým přístrojům kontrolovat všechna zařízení s nejvyššími nároky na kvalitu.

„Technologie se velmi rychle vyvíjí. Tyto nové přístroje jsou citlivější a přesnější než standardní přenosné rentgeny. Dál tak posouváme kvalitu zkoušek třeba v oblasti potrubí včetně jejich svarů a dalších důležitých prvků,“ představuje nové pracoviště Zdeněk Čančura, ředitel útvaru řízení kvality jaderných elektráren.

Dukovany i Temelín investují do zvyšování kvality každoročně desítky milionů korun a přijímají i nové odborníky.

„Všechny naše jaderné bloky budeme provozovat nejméně šedesát let, což odpovídá světové praxi. Naprosto nepřekročitelnou podmínkou je proto perfektní znalost technologie a udržení nejvyšších kvalitativních standardů. A protože nechceme ve větší míře záviset na dodavatelích, soustředíme se na posilování vlastních kapacit,“ vysvětluje tyto kroky Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ, a.s.

V nové prozařovně budou odborníci kontrolovat zařízení pomocí dvou zdrojů záření – tzv. X-Ray lamp. Jeden zdroj je umístěn na elektromechanickém polohovacím zařízení a je určen pro rentgenování větších a tvarově náročnějších částí. Lze ho tak snadno variabilně ustavit dle potřeby k pozici svarového spoje. Druhý zdroj s vlastní pracovní stolicí je menší a je určen pro přesné nastavení expozic.

Ke zrychlení přispěje také zázemí pro specialisty. K vyvolávání radiogramů a vyhodnocení zkoušky mají k dispozici plně automatizovanou temnou komoru.

„Díky nové prozařovně budeme moci snížit množství rentgenů prováděných přímo ve výrobní technologii, které vyžadují zavádění náročných bezpečnostních opatření nebo přerušování provádění údržbových prací v blízkosti zkoušek během odstávek,“ popisuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Nová budova splňuje i všechny bezpečnostní požadavky na provoz tohoto speciálního zařízení. Operační hala je maximálně bezpečná. Její stínění včetně dozorny pro ovládání vybudovali technici mimo jiné ze speciální směsi betonu a řady dalších bariér, její provoz tak nijak neovlivní okolí.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS